19 listopada, w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, odbył się finał ogólnopolskiej kampanii “Dzieciństwo bez przemocy”. W okresie od 8 października do dnia finałowego, organizacje i instytucje, w tym polska Policja, podejmowały różne inicjatywy edukacyjne, które miały na celu zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci.
Poszczególne jednostki Policji w kraju (komendy wojewódzkie, powiatowe/miejskie, komendy rejonowe) prowadziły zajęcia edukacyjno-profilaktyczne w tym zakresie. W ten sposób policjanci uwrażliwiali społeczeństwo na temat przemocy wobec najmłodszych.
- czytamy na stronie policja.pl
Wyniki badań są szokująceWedług „Barometru postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce 2024”, badania przeprowadzonego przez Ipsos Polska i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ostatnim roku co piąty Polak był świadkiem stosowania kar fizycznych wobec dziecka. Aż 28% z tych osób w żaden sposób na tę przemoc nie zareagowało. Co więcej, jeden na trzech dorosłych obywateli naszego kraju dopuszcza stosowanie przemocy fizycznej wobec dzieci, a co piąty uważa, że kary fizyczne są dobrym narzędziem wychowawczym i są skuteczniejsze od rozmów.
- wyniki badań podaje policja.pl
Niestety, dane pokazują wyraźnie, że stosowanie przemocy wobec dzieci wciąż jest uznawane za skuteczny środek wychowawczy. Co więcej, obserwując przemocowe zachowania, aż 28% nie zareaguje, by powstrzymać dziecięcą tragedię.
Nie bądźmy obojętni, reagujmy na każde niepokojące zachowanie. Przemoc, zarówno fizyczna jak i psychiczna, nigdy nie będzie środkiem wychowawczym, sposobem na uciszenie czy ukaranie nieposłusznego dziecka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.