Reklama

Duże zmiany w 500 plus od nowego roku. To już przesądzone!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Duże zmiany w 500 plus od nowego roku. To już przesądzone! - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Świadczeniobiorców czekają spore zmiany. Niektórzy rodzice mogą spotkać się z pewnymi trudnościami. Prezydent podpisał ustawę dotyczącą nowelizacji programu "Rodzina 500 Plus". Co zmienia się od 1 stycznia 2022 r.?

500 plus to dodatkowe świadczenie ze strony państwa dla rodzin wychowujących dzieci. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i  jest sztandarowym programem partii rządzącej.


W ramach tego programu polskim rodzinom przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Dodatek ten nie opiera się na żadnym innym kryterium. Od nowego 2022 roku, rząd szykuje zmiany w programie "Rodzina 500 plus".

Czego dotyczy zmiana

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmie wypłatę świadczeń wychowawczych tzw. 500+. Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia tylko w formie elektronicznej.

 

Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi programu Rodzina 500+ od nowego roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów. Wnioski od 1 stycznia 2022 r. będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia.

– wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń społecznych.


Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejna zmiana dotyczy sposobu wypłaty świadczenia. Zgodnie z nowelizacją świadczenia będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

 

Ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

 

Z uwagi, że od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze i załączniki do wniosku można będzie złożyć tylko w formie elektronicznej, ZUS zapewni wszystkim zainteresowanym taką możliwość. Każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów.

 

Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500+ przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin.

Nowelizacja zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do zakładu ubezpieczeń społecznych ma to na celu optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego co przełoży się na redukcję kosztów jego obsługi.

- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej prezydenta.

 

Będą oszczędności

od 1 stycznia 2022 ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022

 

Koszty obsługi świadczenia 500 plus w latach 2016 do 2020, czyli od początku funkcjonowania programu wyniosły ponad 1,6 miliarda złotych. Resort rodziny szacuje, że dzięki tym zmianom koszty spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie około 3,1 miliarda zł w okresie 10 lat.

 

Podobne zmiany przeprowadzono również w programie "dobry start" potocznie zwanym wyprawką szkolną. Już od roku 2021 roku obsługą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

 

Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2020 2 z wyjątkiem przepisów mających na celu dostosowania się ZUS do nowych obowiązków nałożonych ustawą, które wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

Jak złożyć nowe wnioski o 500 Plus

 

Przypominamy, wnioski o 500 plus mogą być składane przez platformy usług elektronicznych ZUS, system empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz poprzez bankowość elektroniczną. Zasiłki będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Nie zostaną bez pomocy osoby, które nie mają dostępu do internetu bądź nie potrafią z niego korzystać. Dla tych własnie osób zostaną przygotowane w każdym inspektoracie ZUS specjalnie wydzielone stanowiska, gdzie pracownicy będą pomagali takie wnioski osobiście wypełnić i  złożyć. Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed zapewnił również, że będą tworzone tożsame stoiska w placówkach Poczty Polskiej oraz w oddziałach KRUS.

Wprawdzie jest to tylko i wyłącznie techniczna zmiana, ale należy o niej wiedzieć i pamiętać.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy