reklama

Dotacje na remonty i konserwację podkarpackich zabytków. Rekordowa liczba wniosków!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: rzeszow.uw.gov

Dotacje na remonty i konserwację podkarpackich zabytków. Rekordowa liczba wniosków! - Zdjęcie główne

foto rzeszow.uw.gov

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu odnotował rekordową liczbę wniosków o tegoroczne dotacje na konserwację zabytków. Aż 296 podmiotów zgłosiło swoje projekty remontowo-konserwatorskie, na które przeznaczono imponującą sumę 9,39 mln zł. To znaczący impuls dla ochrony dziedzictwa kulturalnego Podkarpacia, podkreślający zaangażowanie lokalnych społeczności w dbałość o historyczny krajobraz regionu.
reklama

 

reklama

Geograficzny rozkład wniosków

Zdecydowaną większość wniosków złożyli właściciele zabytków z Przemyśla i jego okolic, co świadczy o bogactwie i potrzebach konserwatorskich tego obszaru. Kolejno, po Przemyślu, najwięcej zgłoszeń pochodzi z rejonów krośnieńskiego, rzeszowskiego i tarnobrzeskiego. Warto zauważyć, że wnioski dotyczyły zarówno zabytków nieruchomych, jak i ruchomych, co pokazuje różnorodność dziedzictwa kulturowego regionu. Przemyśl przoduje z 101 wnioskami dotyczącymi nieruchomości oraz 47 dotyczącymi zabytków ruchomych, co potwierdza jego kluczową rolę w kultywowaniu lokalnej historii.

Rozpiętość wsparcia

Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, podkreśla różnorodność prac, na które przeznaczone zostaną środki: od remontów elewacji, dachów, przez konserwację detali architektonicznych, aż po pielęgnację zieleni. Szczególnie wyróżnia się tu konserwacja polichromii, witraży, kapliczek czy organów w przypadku zabytków ruchomych. Takie wsparcie nie tylko odnawia i zachowuje zabytki, ale również przyczynia się do podniesienia estetyki i wartości kulturowej regionu.

reklama

Odbiorcy dotacji

Do grona odbiorców dotacji należą nie tylko osoby fizyczne, ale również samorządy i organizacje, które są właścicielami lub posiadaczami zabytków wpisanych do rejestru. To szerokie spektrum beneficjentów umożliwia efektywne wykorzystanie funduszy na różnorodne potrzeby konserwatorskie i restauracyjne, obejmujące także roboty budowlane przy zabytkach ruchomych i nieruchomych.

Perspektywy rozwoju

Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, wskazuje na możliwość wykorzystania środków konserwatorskich także na potrzeby sporządzenia ekspertyz, badań oraz opracowań projektowych. To otwiera drogę do kompleksowego podejścia do renowacji zabytków, uwzględniającego zarówno ochronę substancji historycznej, jak i adaptację zabytków do współczesnych potrzeb.

reklama

Zasoby informacyjne

Szczegółowe informacje o przyznanych dotacjach, wraz z pełnym zestawieniem kwot, dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu. To ważne źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych dziedzictwem kulturowym Podkarpacia, umożliwiające zapoznanie się z regulaminem przyznawania dotacji oraz szczegółami projektów konserwatorskich.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo