Reklama

Doskonalenie strażaków-płetwonurków w Polańczyku

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 lipca do 17 sierpnia Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie realizuje doskonalenie zawodowe dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Rzeszów 4” i „Sanok” na Poligonie szkoleń wodnych w miejscowości Polańczyk.

Głównym celem doskonalenia jest podniesienie umiejętności praktycznych strażaków-nurków podczas wykonywania prac podwodnych z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu będącego na wyposażeniu grup.

Zadaniem szkolących się nurków jest przede wszystkim umiejętne prowadzenie prac podwodnych w trudnych warunkach na jeziorze oraz w rzece. W czasie zajęć zostały omówione tematy związane z doborem i konfiguracją sprzętu, treningu, adaptacji do warunków panujących pod wodą i nurkowaniem w trudnych warunkach.

Zajęcia praktyczne odbywały się na Jeziorze Solińskim i zostały prowadzone przez nurków instruktorów oraz nurków kierujących pracami podwodnymi.
W doskonaleniu zawodowym udział wzięło 58 funkcjonariuszy z kwalifikacjami nurkowymi MSWiA. Doskonalenie realizowane było w czterech dwunastodniowych cyklach i obejmowało zagadnienia związane z:
1. Ratownictwem w zakresie specjalistycznym oraz prowadzeniem prac podwodnych w nieznanym terenie (jezioro, rzeka): bezpieczeństwo nurkowania, nurkowanie z asekuracją. 
2. Poszukiwaniem obiektów pod wodą.
3. Ratownictwem w zakresie działań z przewróconą jednostką pływającą.

W ramach współpracy z Bieszczadzkim WOPR pełniono codzienne wspólne dyżury nurkowe z ratownikami wodnymi i medycznymi w celu poprawy bezpieczeństwa osób przebywających nad Jeziorem Solińskim. W trakcie pełnionych przez strażaków dyżurów przeprowadzono: zabezpieczenie lądowania LPR oraz 4 akcje ratownicze związane z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz wykonywaniem prac podwodnych w zakresie specjalistycznym wydobywając osoby i przedmioty spod wody.

Dodatkowo dzięki uprzejmości firmy OceanTech przeprowadzono szkolenie i zajęcia praktyczne z zakresu pracy w systemach zasilania przewodowego, który jest przeznaczony do wykonywania prac podwodnych w wodach skażonych oraz nurkowania w obiegu zamkniętym.

 

 

Opracowanie: st. kpt. Piotr Flejszar, wojewódzki koordynator PSP ds. ratownictwa wodnego, dowódca SGRWN „Solina” 
Zdjęcia: kpt. Ireneusz Dryniak, asp. Kamil Piejko, mł. ogn. Kamil Zaprutkiewicz, KM PSP Przemyśl; st. kpt. Krzysztof Adamczyk, KP PSP Sanok

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE