Reklama

Demokraci Ziemi Sanockiej dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Opublikowano: ndz, 28 lis 2021 08:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy zostawiamy miejsce przy stole dla tego, kto nie ma go w rodzinnym domu, kto nie ma swojego domu. Tak pomyśleli Demokraci Ziemi Sanockiej i postanowili zrobić komuś prezent „pod choinkę”. Ich wybór padł na Specjalny Ośrodek Wsparcia Ofiar Przemocy w Rodzinie SOS w Lesku. Uznali, że mieszkańcy tego właśnie domu bardziej niż inni potrzebują pomocy, że dla nich Boże Narodzenie to wyjątkowo trudny czas.

Ośrodek Wsparcia Ofiarom Przemocy w Rodzinie SOS w Lesku działa już od piętnastu lat. W tym czasie pod swój dach przyjął 655 osób. W 99 procentach są to kobiety, najczęściej z małymi dziećmi, uciekające przed przemocą i dramatami rodzinnymi. Zgodnie z obowiązującym prawem, mogą w nim przebywać trzy miesiące, do czasu, kiedy sąd rozpatrzy ich sprawy i wyda stosowne wyroki. W tym wyjątkowo trudnym dla nich czasie, leski ośrodek staje się ich przystanią i ratunkiem.

 

Stale przebywa w ośrodku 40-50 osób, z czego połowa to dzieci, najczęściej w wieku kilku lat. – „Jesteśmy jedną z nielicznych placówek na terenie Bieszczadów, które działają całodobowo przez 365 dni w roku” – mówi Joanna Szurlej, dyrektor leskiego ośrodka S.O.S. –

 

Drzwi naszego ośrodka są otwarte dla wszystkich osób, które stanęły wobec dramatu przemocy. Przyjmujemy je bez skierowań, czyniąc to bezpłatnie. Obok tych, którzy nie mają dokąd pójść i zostają u nas, trafiają też i tacy, którzy chcą zasięgnąć porady prawnej, bądź skorzystać z pomocy psychologicznej. W historii ośrodka takich porad udzieliliśmy ponad 1200, zaś usług wykonaliśmy 38270. W 2020 roku wyświadczyliśmy potrzebującym 1712 usług hotelowych i ambulatoryjnych, do końca października tego roku było ich 1195. Każdy z tych przypadków to są wielkie dramaty osób, które szukają u nas wsparcia.

– dodaje J. Szurlej.

Demokraci Ziemi Sanockiej odwiedzili leski ośrodek. Swoimi wrażeniami podzieliła się z nami wiceprzewodnicząca stowarzyszenia Marzena Dziurawiec;  - „Skromnie urządzony, ale czysty i zadbany. Zdaniem kierownictwa i personelu, przydałoby się to i owo, ale skromny budżet, pozostający od lat na tym samym poziomie, na to nie pozwala. Z wielkim trudem wiąże się tu koniec z końcem, troszcząc się o zapewnienie mieszkańcom wyżywienia i utrzymanie higieny.

Kiedy próbowaliśmy wysondować najpilniejsze potrzeby, na które ośrodka nie stać, dowiedzieliśmy się, że jedną z nich jest nowa pralka automatyczna. Jedna z dotychczas używanych, praktycznie nie nadaje się już do naprawy. I wtedy to postanowiliśmy, że to będzie właśnie nasz świąteczny prezent, od nas, Demokratów, dla ośrodka S.O.S w Lesku. Natychmiast zarządziliśmy zbiórkę wśród członków stowarzyszenia, akcja dokonywania wpłat trwa. 

Przejęci losem mieszkańców ośrodka i troską o jego jak najlepsze funkcjonowanie, ośmielamy się zaprosić do udziału w akcji sanockich Demokratów.


Jeżeli zechcecie Państwo wesprzeć zbiórkę pieniężną, prosimy o wpłacanie na konto DZS dowolnych wpłat z zaznaczeniem:
„darowizna na cele statutowe – Świąteczna pomoc dla samotnych matek.”
Numer konta: NRB 67 8642 1184 2018 0058 8494 0001
Demokraci Ziemi Sanockiej, Rynek 15, 38-500 Sanok.

 

Jeżeli Państwo zdecydujecie się na pomoc rzeczową, największą radość w ośrodku S.O.S. sprawią:

 • poduszki,
 • kołdry (lekkie),
 • pościel o wym. 160x200,
 • koce,
 • ręczniki kąpielowe,
 • zestawy garnków,
 • patelnie,
 • ozdoby świąteczne
 • żywność (z długim terminem przydatności).
Radość dzieciom sprawią:

 • zabawki,
 • ciuszki dziecięce
 • odzież
 • obuwie zimowe (oczywiście w dobrym stanie).
W tej sprawie prosimy o kontakt z organizatorami akcji poprzez e-mail: [email protected] , lub bezpośrednio z leskim ośrodkiem: [email protected] . Tel. 663327000. Adres: Aleja Jana Pawła II 18b, 38-600 Lesko.

 

Dziękując serdecznie za przyłączenie się do akcji, chcemy Państwa zapewnić, że będzie to świąteczny dar Waszych serc ulokowany w naprawdę dobrym miejscu. I niech Państwa nie zniechęca do niego fakt, iż ośrodek znajduje się w Lesku, nie w Sanoku. Jak dowiedzieliśmy się od Pani dyrektor, ponad połowa potrzebujących wsparcia kobiet, korzystających z ośrodka, to mieszkanki powiatu sanockiego.

 

U nas czują się bardziej anonimowo, u nas znalazły pomocną dłoń i w spokoju dochodzą do siebie.

– powiedziała na pożegnanie dyr. Joanna Szurlej.

Żegnaliśmy się „Do zobaczenia przed bożonarodzeniową gwiazdką!”

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.