Reklama

Czy to jest przełom? Ruszają badania kliniczne nad amantadyną!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Czy to jest przełom? Ruszają badania kliniczne nad amantadyną! - Zdjęcie główne

dr Włodzimierz Bodnar | foto Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy liczne doniesienia medialne pomogły? Z pewnością pomógł upór dr Włodzimierza Bodnara. To on jako pierwszy zastosował amantadynę w leczeniu covid-19. To on wręcz krzyczał na wszystkich, aby zaczęli wreszcie leczyć ludzi. Jesteśmy pewni, że to jego publikacje i wywiady oraz stanowczość w działaniu, sprawiła, że wreszcie ktoś zajął się tym lekiem.

Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, zapowiedział na antenie radia ZET, że na początku przyszłego tygodnia ruszają badania kliniczne nad amantadyną. Ma wziąć w nich udział około 200 osób powyżej 18. roku życia.

Amantadyna – organiczny związek chemiczny z grupy amin, pochodna adamantanu. Stosowana jest jako lek, dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, wydalana jest w formie niezmienionej przez nerki z moczem. 


Zastosowanie medyczne:

Grypa A

Stosowana jako lek przeciwwirusowy w leczeniu i profilaktyce grypy typu A u dorosłych, zwłaszcza A2 (nie zwalcza wirusów grypy typu B). Działa przez hamowanie uwalniania materiału genetycznego wirusa z nukleokapsydu do komórki i dalsze etapy jego replikacji. Wirusy szybko uzyskują oporność na ten lek. Amantadyna była w latach 1996-2009 szeroko używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A.

Choroba Parkinsona

Amantadyna używana jest w leczeniu choroby Parkinsona, ze względu na nasilanie przewodnictwa dopaminergicznego. Jej działanie jest słabsze od lewodopy. Zmniejsza hipokinezję, lecz słabiej wpływa na zwiększone napięcie mięśni i drżenie. Zastosowanie amantadyny pozwala zmniejszyć dawki lewodopy, co prowadzi do zmniejszenia działań niepożądanych. 

Covid-19

Dotychczas nie przeprowadzono prób klinicznych z randomizacją, oceniających skuteczność i bezpieczeństwo amantadyny stosowanej w COVID-19. 

Badanie Mancilla–Galindo 2020 stanowi próbę o najwyższym poziomie wiarygodności z dostępnych dowodów naukowych dla efektywności klinicznej amantadyny w COVID-19. Pomimo wykazanych korzyści w zakresie redukcji ryzyka zgonu w wybranych subpopulacjach, autorzy badania wskazują na brak zasadności stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19 do czasu uzyskania dowodów wyższej jakości pochodzących z badań klinicznych z randomizacją. 

Autorzy badania Aranda–Abreu 2020 wnioskują, że amantadyna jest skuteczna w leczeniu COVID-19, prowadząc do wyleczenia pacjentów bez konieczności hospitalizacji i wentylacji mechanicznej. Należy zaznaczyć, że większość pacjentów prócz amantadyny otrzymywała azytromycynę, celekoksyb oraz kwas acetylosalicylowy. 

Autorzy badania Rejdak 2020, stanowiącego badanie przekrojowe przeprowadzone na populacji polskiej (pacjenci ze schorzeniami neurologicznymi) wskazują, że amantadyna może wykazywać działanie protekcyjne oraz może być skuteczna w ograniczaniu rozprzestrzeniania się infekcji SARS-CoV-2, jak również występowania jej następstw neurologicznych. 

W 2020 roku dr n. med. Włodzimierz Bodnar z Przemyśla rozpoczął pozarejestracyjne leczenie amantadyną choroby COVID-19. Wg lekarza jego terapia była skuteczna, jednak leczenie to wzbudza kontrowersje innych lekarzy ze względu na nieznane możliwe skutki uboczne takiego stosowania leku.

Po rozgłosie medialnym, na polecenie Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, Agencja Badań Medycznych w końcu 2020 r. wyraziła zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych mających ocenić skuteczność i bezpieczeństwo leczenia tym związkiem. Projektem kieruje prof. Konrad Rejdak, Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a uczestniczy w nim także 6 innych ośrodków medycznych. W marcu 2021 Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych otrzymał wniosek o wyrażenie zgody na rozpoczęcie badania.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy