Reklama

CRiS wygeneruje straty na ponad 2,2 mln złotych!

Opublikowano: czw, 1 sie 2019 15:10
Autor:

CRiS wygeneruje straty na ponad 2,2 mln złotych! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz miasta Tomasz Matuszewski podczas wczorajszej konferencji prasowej przedstawił aktualne informacje, dotyczące sytuacji panującej na Centrum Rehabilitacji i Sportu.

13 lipca Sanok nawiedziła 2-godzinna ulewa, która skutecznie sparaliżowała inwestycję za blisko 40 mln zł. Podjęto decyzję o zamknięciu obiektu. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, zarówno dla mieszkańców, jak i dla miasta - "Nasz budżet miejski, który opiera się także na dochodach wygenerowanych także przez MOSiR, a w tym przypadku z CRiS, zostaje uszczuplony. Uszczuplony o dosyć dużą kwotę (...)." - mówi Burmistrz Miasta Sanoka


nie mamy żadnej informacji, żeby jakiekolwiek zagrożenia towarzyszyły tej inwestycji

„Przejrzałem protokoły odbiorcze - te protokoły odbiorcze, jeśli chodzi o instalacje sanitarną i deszczową. Mamy też umowę, bardzo ważną, z inżynierem kontraktu. (...) Pokazuje, że nadzór nad inwestycją, w głównej mierze, był kontrolowany przez inżyniera kontraktu, ponieważ zarówno obejmował wykonanie dokumentacji projektowej, jak uzyskanie, w imieniu zamawiającego, pozwolenia na użytkowanie obiektu oraz rozruch i oddanie obiektu do eksploatacji. Bardzo ważne są też elementy, które są związane z ogólnymi obowiązkami inżyniera kontaktu: aby w trakcie realizacji zadania inżynier kontraktu na bieżąco analizował sytuacje pod kątem zamawiającego, przede wszystkim ryzyk i zagrożeń dla prawidłowego funkcjonowania obiektu. (…) Poszczególne instalacje, Zarówno sanitarne jak i deszczowe były też zatwierdzane przez inżynierów, którzy byli z jego ramienia zatrudnieni podczas realizacji inwestycji.” - mówi Burmistrz Miasta Tomasz Matuszewski - „Nie mamy żadnej informacji, żeby jakiekolwiek zagrożenia towarzyszyły tej inwestycji.” - dodaje.


Straty na ponad 2 miliony

Z pierwszych ustaleń komisji wynika, że pomieszczenia zostały zalane poprzez przyłącza sanitarne i kanalizacji technologicznej odprowadzającej wodę do kanalizacji sanitarnej. W pomieszczeniach zalane zostały urządzenia elektrotechniczne – pomopy (23 szt.), wentylatory z silnikami elektrycznymi (13 szt.), elektrozawory, szafki elektroniczne sterujące, obudowy szaf wentylatorowni i cześć urządzeń i okablowania, sterowania i kapy kanałów wentylacyjnych oraz ich izolacja i rekuperatory.

Ustalono, że poziom ścieków w kolektorze sanitarnym wyniósł aż. ok. 2,5 m. powyżej poziomu dna kolektora.

„Od głównego wykonawcy otrzymałem wycenę szkód. Obejmuje zakres prac niezbędnych do tego, abyśmy mogli uruchomić znowu basen. Ich koszt przeraża tj. 1 231 111 zł brutto. Termin realizacji usuwania szkód obejmuje okres ok. 17 tygodni.” - oznajmia Burmistrz Miasta Sanoka - „Jeżeli ponowne uruchomienie basenu nastąpi, nie wcześniej niż za 4 miesiące, to dzisiaj możemy sobie łatwo sobie policzyć, jakie straty przyniesie nam MOSiR i tak naprawdę o ile uboższy będzie dochód, który wpłynie do miasta, a jak wiemy, realizujemy bardzo dużo inwestycji, szczególnie tych drogowych.” - mówi Tomasz Matuszewski.

Straty związane z brakiem dochodów pochodzących z CRiS wyniosą ponad milion złotych. Łączna suma strat w przybliżeniu wyniesie 2,2 mln zł.

 

Zapobieganie kolejnym podtopieniom

W celu zapobiegania kolejnym podtopieniom, miasto zleciło SPGK zamontowanie zaworów. SPGK miało jednak trudności z dostępnością produktu, wobec czego zawory mają być zamontowane dopiero w piątek i poniedziałek.

 

Winę rozstrzygną organy ścigania

„Nie mnie rozstrzygać o winie, czy zaniedbaniu przy projektowaniu, bądź dokonywaniu przyłączy do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Nie mnie rozstrzygać, z dzisiejszej perspektywy, o należytym wywiązywaniu się z obowiązków inżyniera kontraktu oraz czy inwestycja za 40 mln zł. (...) nie powinna być objęta szczególną troską przed jej uruchomieniem. Fakty są dla mnie bezsporne. doszło do podtopienia i straty dla miasta są ogromne. Aby sprawę należycie wyjaśnić podjąłem kolejną decyzję. Decyzję o przekazaniu jej do rozpoznania właściwym organom ścigania. Jeżeli zawinił czynnik ludzki należy to wyjaśnić i sprawić, by zostały poniesione, stosowne do skali zaniedbania, konsekwencje i aby osoby ewentualnie odpowiedzialne za zaistniałą sytuację poniosły odpowiedzialność.” - mówi Burmistrz Miasta Tomasz Matuszewski

 

Komisja wciąż bada sprawę. Kolejne informacje z działania komisji powinny pojawić się w następnym tygodniu.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Tomasz

  A co z ubezpieczeniem czy taki obiekt nie powinien być ubezpieczony na choćby taka ewentualność jak zalanie czy pożar.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  x

  BOCHNIA, MATUSZEWSKI do zwolnienia w trybie natychmiastowym. DLaczego ??? Cytuje " Czy zawory, o których pan burmistrz mówił, a które za chwilę pojawią się w Sanoku i zostaną zainstalowane były przewidziane w dokumentacji technicznej ??? Odpowiada pan Piotr Bochnia. Po sprawdzeniu dokumentacji technicznej NIE stwierdziliśmy w dokumentacji żeby... Rozwiń