Czterodniowy tydzień pracy – globalne doświadczenia
Islandia, Wielka Brytania czy Portugalia to przykłady krajów, w których krótszy tydzień pracy został z powodzeniem przetestowany. Szczególnie ciekawy jest przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w ramach pilotażowego programu w 61 firmach zatrudniających łącznie 2,9 tys. osób, aż 89% uczestniczących organizacji zdecydowało się na stałe wdrożenie tego modelu. Wyniki były imponujące: wzrost przychodów o średnio 35% rok do roku, poprawa rekrutacji, spadek rotacji pracowników oraz większe zadowolenie zespołów.Pracownicy również odczuli korzyści – aż 71% z nich zgłosiło zmniejszenie wypalenia zawodowego, a 43% zauważyło poprawę zdrowia psychicznego. To pokazuje, że skrócenie czasu pracy może prowadzić do wzrostu produktywności, lepszego samopoczucia i większego zaangażowania w obowiązki zawodowe.
Polska na drodze do krótszego tygodnia pracy
W Polsce dyskusja na temat czterodniowego tygodnia pracy dopiero nabiera tempa. Rząd, na czele z minister pracy Agnieszką Dziemianowicz-Bąk, zapowiada analizę możliwości wdrożenia tego rozwiązania. Rozważane są dwa modele: zmniejszenie tygodniowej liczby godzin pracy z 40 do 35 lub skrócenie liczby dni pracy do czterech.Pierwsze eksperymenty w Polsce już się odbywają. Na przykład Herbapol wprowadził pilotażowy czterodniowy tydzień pracy w swoich zakładach, aby zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Podobne działania podejmują niektóre samorządy, jak Leszno i Włocławek, które testują 35-godzinny tydzień pracy bez obniżania wynagrodzenia.
Zalety krótszego tygodnia pracy
Eksperci wskazują na liczne korzyści płynące z wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Wśród najważniejszych wymieniają:
- Wzrost produktywności – Lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym przekłada się na większe zaangażowanie pracowników i efektywność pracy.
- Redukcja wypalenia zawodowego – Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie, co potwierdza raport UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl. Aż 78,3% aktywnych zawodowo Polaków doświadcza objawów wypalenia zawodowego. Skrócenie tygodnia pracy mogłoby przeciwdziałać temu problemowi.
- Oszczędności dla firm – Mniejsza liczba dni pracy oznacza niższe zużycie energii oraz możliwość zoptymalizowania procesów wewnętrznych.
- Poprawa rekrutacji i retencji pracowników – Elastyczne modele pracy są szczególnie cenione przez młode pokolenia pracowników, które stawiają na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Elastyczność kluczem do sukcesu
Eksperci podkreślają, że wprowadzenie krótszego tygodnia pracy wymaga starannego przygotowania i dopasowania do potrzeb organizacji. Możliwe są różne modele, od ustalenia jednego wolnego dnia tygodniowo, po elastyczne grafiki pracy dostosowane do wymagań klientów i zespołów.
Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na pracę cztery dni w tygodniu. Kluczowe jest przetestowanie różnych rozwiązań i dostosowanie ich do strategii biznesowej firmy
– mówi Tina Sobocińska, ekspertka HR i założycielka HR4future.
Czy Polska jest gotowa na zmiany?
Zmiany w modelu pracy są odpowiedzią na nowe priorytety społeczne, które zyskały na znaczeniu po pandemii. Pracownicy coraz bardziej cenią sobie czas wolny, a pracodawcy dostrzegają korzyści płynące z elastyczności. Choć wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w Polsce wymaga szczegółowych analiz i przygotowań, to doświadczenia innych krajów pokazują, że jest to krok w dobrym kierunku.Czy czterodniowy tydzień pracy stanie się normą? To pytanie, które z pewnością będzie jeszcze wielokrotnie dyskutowane, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Jedno jest pewne – zmiany w podejściu do czasu pracy mogą być kluczem do stworzenia bardziej zrównoważonego i efektywnego rynku pracy w Polsce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.