Reklama

"Byk, Maczuga i inni" - czyli dzieje najgroźniejszych bandytów Polski południowo-wschodniej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Byk, Maczuga i inni" - czyli dzieje najgroźniejszych bandytów Polski południowo-wschodniej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już wkrótce na rynku wydawniczym ukaże się książka "Byk, Maczuga i inni" przedstawiająca grasujących w okresie międzywojennym na terenie dzisiejszej Polski południowo-wschodniej najgroźniejszych bandytów i trudną walkę z nimi. To rodzaj pitavalu opartego na kwerendzie międzywojennej prasy i akt policyjnych oraz sądowych.

„Byk, Maczuga i inni…”

W połowie marca 2021 roku nakładem wydawnictwa TRADYCJA sp. z o.o. ukaże się książka „Byk, Maczuga i inni… Na tropie najgroźniejszych przestępców międzywojennej Małopolski i Podkarpacia” autorstwa Szymona Jakubowskiego. To sensacyjna, bogato ilustrowana, publikacja o jednej z największych bolączek międzywojennej Polski, jaką był pospolity bandytyzm, dotykający zwłaszcza słabiej rozwiniętych terenów.

 

 

W okresie międzywojennym plagą terenów dzisiejszej Polski południowo-wschodniej były brutalne, często bezkarne bandy opryszków. Wielu z nich przeszło do lokalnej legendy. Całe powiaty były terroryzowane przez takich osobników jak "Panicz" i Panek, Mitkowski, Płaza, Byk, bracia Maczugowie i wielu innych. Każdy z nich miał na sumieniu wiele rabunków i morderstw. Niektórzy, jak chociażby  Nikifor Maruszeczko zdobyli "sławę" ogólnopolską. Państwo nie zawsze dawało sobie radę z nimi. 

Różne były losy negatywnych bohaterów książki. Jedni  ginęli od kul plutonu egzekucyjnego lub na szubienicy w więzieniach Rzeszowa, Przemyśla czy Warszawy, inni w walce z policją lub swymi ofiarami, niektórym udało się ujść sprawiedliwości. 

"Byk, Maczuga i inni..." to fascynująca, oparta na kwerendzie starej prasy oraz akt policyjnych i sądowych - opowieść o zbrodni, która nie zawsze spotykała się z należytą karą, o krwawych napadach i morderstwach, sensacyjnych ucieczkach.  To także historia tych, którzy usiłowali walczyć z plagą przedwojennego bandytyzmu. Licząca 180 stron książka jest bogato ilustrowana, często unikalnymi fotografiami z tamtego okresu.

Informacja o autorze:

Szymon Jakubowski  - dziennikarz, regionalista, publicysta historyczny. Z dziennikarstwem związany od 30 lat, autor tysięcy tekstów informacyjnych i publicystycznych publikowanych w prasie regionalnej, krajowej i polonijnej. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku wydawca niezależnej prasy młodzieżowej, korespondent „Świata Młodych” i stażysta w kilku warszawskich redakcjach. Zawodowo związany m.in. z dziennikami „Życie Codzienne”, „Dziennik Polski”, „Super Expres”, „Super Nowości”.

Laureat wielu nagród dziennikarskich i za osiągnięcia w dziedzinie kultury, m.in.  Podkarpacki Dziennikarz Roku 2005. Twórca portalu podkarpackahistoria.pl, zaś od 2014 roku wydawca popularnego dwumiesięcznika „Podkarpacka Historia”. Współautor publikacji „Popiół i zamęt. Wspomnienia dziennikarzy” (Rzeszów 2015) i „Śladami Austro-Węgier” (Kraków 2018), autor reporterskiej książki „Skrzydła nad Wisłokiem. Z dziejów rzeszowskiego lotnictwa i lotniska Rzeszów-Jasionka” (Rzeszów 2019).

Z przedmowy:

Autor wybrał najgłośniejsze sprawy, które wstrząsały ówczesną opinią publiczną. Ich skala oraz stopień okrucieństwa i zbrodni, jakich dopuścili się przedstawieni w książce bandyci, przeraża nawet dzisiaj. Podobnie jak dziś ludzi mordowano na tle rabunkowym czy ze swoiście rozumianej przez bandytów zemsty. Sama książka to jednak coś więcej niż opowieść o bandziorach, ich szlaku przestępczym czy o ich ofiarach. To wręcz skarbnica cennych i niezmiernie ciekawych informacji o funkcjonowaniu sądownictwa, działaniach policji, raczkujących formach pracy operacyjnej i śledczej stróżów prawa.

(Krzysztof Musielak, dyrektor Biura Edukacji Historycznej Komendy Głównej Policji)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy