Reklama

Bieszczadzkie Deskale - zaklęte w drewnie wspomnienia [ZDJĘCIA+VIDEO]

Opublikowano: ndz, 16 cze 2019 20:12
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Street art Cichy memoriał to projekt z 2017 roku, który narodził się podczas wielu podróży pomiędzy podkarpackimi miejscowościami. W tym roku projekt został wznowiony i powstało nowych 8 prac w przeciągu miesiąca.

Cichy Memoriał Arkadiusza Andrejkowa stał się już słynną na całą Polskę bieszczadzką atrakcją. Sam autor przyznaje, że rozpoczynając w 2007 roku ten projekt, nie sądził, że jego wznowienie w 2019 wywoła takie poruszenie. Zgłaszało się masę ludzi zainteresowanych uwiecznieniem swoich bliskich na ogromnych deskalach. W ciągu zaledwie miesiąca powstało 8 nowych prac, które na szeroką skalę rozsławiły naszego sanockiego artystę. Powstała mapa, na której możecie Państwo znaleźć miejsca, gdzie znajdują się deskale Andrejkowa. 

Każda z poszczególnych prac powstawała w jeden dzień. Malowałem je szkicowo, transparentnie, aby zostawić jak najwięcej surowości ściany. By postacie wychodziły z niej, były integralną częścią danego obiektu, jakby tu były od zawsze…Znowu są… - mówi Arkadiusz Andrejkow. 

 

 

 

Mural z projektu Cichy Memoriał w Woli Matiaszowej Bjorkowo. Obraz inspirowany fotografią z Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

"Dziewczyny Łemkowskie z Komańczy". Inspiracją do obrazu była fotografia z 1938 wybitnego etnografa i fotografa Romana Rainfussa. Deskal powtał dzięki zaangażowaniu Gminy Komańcza. Praca znajduje się nieopodal Puchacza. 

Kolejny punkt projektu "Cichy Memoriał" na mapie Podkarpacia zaznaczony. Gospodarz bardzo zadowolony z nowej formy pamiątkowej fotografii upamiętniającej jego wraz ze swą matką.
Znowu są... — w: Trepcza

 

Obraz jest inspirowany fotografią, która pochodzi z lat sześćdziesiątych, przedstawia Dymitra Dudę z Berezki.
Był on hodowcą koni rasy zimnokrwistej jedynym w powiecie leskim. Został odznaczony przez Polski Zwiazek Hodowców Koni za wprowadzenie taj rasy w Bieszczady. Wyhodował ponad 150 koni, w tym 18 ogierów zarodowych. Konie te sprowadził tu z województwa koszalińskiego. 
Mural znajduje się w Berezce w Gospodarstwie agroturystycznym u Dudów. Z inicjatywą wyszedł wnuk Pana Dymitra.
Znowu są... — w: Berezka

Praca w Woli Komborskiej w Dyziówka. Na portrecie ciocia właścicielki, która zajmuje się hodowlą przeuroczych zwierzaków jakimi są Alpaki.— w: Wola Komborska.

Na zaproszenie mieszkanki Bzianki powstał w ramach projektu Cichy Memoriał na jej stodole portret pewnej dziewczynki. Przez to, ze właścicielka obiektu mieszka w tej miejscowości dopiero dwa lata nie posiadała starych fotografii. Udała się do szkoły w Bziance po zdjęcia dawnych mieszkańców... — w Bzianka (powiat krośnieński)

 

Portret Pana Ignacego z Kulasznego (gm. Komańcza). Za swego życia zajmował się między innymi uprawą lnu, ponoć na największą skale w gminie. Na muralu został przedstawiony podczas koszenia pola nieopodal stodoły. Dziś jego wnuk to samo pole kosi na traktorze. — w: Kulaszne

Portret dawnych gospodarzy na ich własnej stodole. Mural zamówiła ich wnuczka, której babcia bardzo szybko odeszła i nie mogła się nią nacieszyć. Teraz w nowej formie może jej towarzyszyć nawet codziennie. — w: Tyrawa Wołoska

 

Zapraszamy do obejrzenia całej galerii "Cichego memoriału" poniżej: 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE