Reklama

BIESZCZADY: Zobacz wirtualną Chatkę Puchatka!

Opublikowano:
Autor:

BIESZCZADY: Zobacz wirtualną Chatkę Puchatka!  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Odpowiadając na prośby wielu turystów, miłośników Bieszczad - w celu zachowania sentymentalnego wymiaru schroniska, którego współgospodarzem (do roku 2016) był m.in. Pan Ludwik Pińczuk, na zlecenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego powstała wersja 3D tego obiektu.

Autorem opracowania jest firma J&R Kraczek z Zamościa. Do „Chatki” można także wejść wirtualnie. Przebudowa „Chatki” trwa, będziemy Was informować o zakończeniu kolejnych etapów prac. Pamiętajcie o zmianie przebiegu szlaków na Połoninie Wetlińskiej od strony Przełęczy Wyżnej! Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

Z serdecznym turystycznym pozdrowieniem

Dyrekcja BdPN

 

Najwyżej położone schronisko w Bieszczadach (1228 m n.p.m.). Leży pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały na Połoninie Wetlińskiej. Zostało wybudowane po II wojnie światowej przez wojsko i służyło jako posterunek obserwacyjny. W 1956 roku budynek został przejęty przez Okręg PTTK w Rzeszowie. Jako całoroczny obiekt z obsługą działało od 1967 roku. Dzierżawcą i ajentem schroniska był przez długi czas Ludwik Pińczuk. Obiektem zarządzała spółka Bieszczadzkie Schroniska i Hotele Górskie PTTK z siedzibą w Sanoku.

Od 2015 roku obiektem zarządza Bieszczadzki Park Narodowy, który w 2017 roku w związku z ze złym stanem technicznym obiektu i brakiem rozwiązań sanitarnych zdecydował się na jego gruntowną przebudowę. Prace ruszyły w maju 2020 roku i potrwają do końca 2021 roku. Prace są finansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj Podkarpackiego, Budżetu Państwa i środków własnych Parku. Równolegle rekultywacji podlegać będzie otoczenie przyrodnicze schroniska, by spełniało wymogi przyjęte w Parkach Narodowych.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE