Reklama

BIESZCZADY: Specjalna okazja dla miłośników bushcraftu i survivalu!

Opublikowano:
Autor:

BIESZCZADY: Specjalna okazja dla miłośników bushcraftu i survivalu! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie przepisów ustawy o lasach, bowiem Lasy Państwowe wyznaczyły ostatnio specjalne obszary leśne, gdzie od 21 listopada realizowany będzie pilotażowy program, który ruszy w kilkunastu regionach Polski. Łącznie w kraju obejmie od ponad 65 tys. ha. Również w Bieszczadach wyznaczono prawie tysiąc hektarów gruntów leśnych, gdzie będzie można uprawiać ten rodzaj „krzakoterapii”.

- Społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie – zaznacza Anna Pikus, naczelnik Wydziału Społecznych Funkcji Lasu DGLP. - Jej członków z leśnikami łączy bardzo wiele, m.in. świadomość znaczenia głębokiego kontaktu z naturą dla naszego zdrowia, znajomość praw rządzących przyrodą.

Na Podkarpaciu przeszkodą w wyznaczaniu takich obszarów są tereny chronione oraz ostoje dzikiej zwierzyny. Udało się jednak wytypować obszary leśne na terenie LKP „Lasy Bieszczadzkie” o powierzchni prawie 1000 ha. W Nadleśnictwie Baligród jest to 516 ha w okolicach Zalewu Solińskiego (Bukowiec, Zawóz, Rajskie), zaś w Nadleśnictwie Cisna 452 ha w rejonie Zawoju i Jaworca, ale poza terenem rezerwatu Sine Wiry. Wyjęte z programu są ostoje zwierzyny i obszary podlegające wyższym formom ochrony przyrody, jednocześnie z dala od bitych dróg i uczęszczanych szlaków, stąd wcale nie jest łatwo wydzielić takie tereny. Program jest pilotażowy, zatem ma za zadanie sprawdzić w praktyce funkcjonowanie tych dość nowych form korzystania z lasu, a efekty będzie można ocenić za rok.

Wkrótce na stronach internetowych nadleśnictw pojawią się mapy terenów do „krzakoterapii” i regulaminy korzystania z tej formy aktywności.

 

 

Dokładne informacje z całego kraju zamieszczone będą na stronie Banku Danych o Lasach www.bdl.lasy.gov.pl

 

 

 

Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE