Reklama

"Bezpieczne ferie 2022" - program działań policji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KPP

"Bezpieczne ferie 2022" - program działań policji - Zdjęcie główne

foto KPP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku ferie zimowe w naszym województwie rozpoczną się 14 lutego i potrwają do 27 lutego. "Bezpieczne ferie 2022" to program działań policji, który wszedł już w życie i obejmuje teren całej Polski. W niektórych województwach przerwa od szkoły już się zaczęła, co za tym idzie ruch będzie większy też na Podkarpaciu, które jest regionem często wybieranym jako miejsce wypoczynku

Podkarpacie jest atrakcyjne turystycznie, dlatego wiele osób z całej Polski, w okresie ferii, zdecyduje się odwiedzić nasze województwo. Będzie wiązało się to z nasileniem ruchu na drogach, dlatego podczas prowadzonych kontroli, uwaga policjantów będzie skierowana na autokary i inne pojazdy przewożące dzieci i młodzież.

 

Oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, funkcjonariusze będą zwracali uwagę na:

  •     stan trzeźwości kierowców,
  •     przekraczanie dopuszczalnej prędkości,
  •     nieprawidłowe wyprzedzanie,
  •     stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów,
  •     zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
  •     prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.
 

 

Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli. Na terenie województwa podkarpackiego wyznaczono punkty kontroli autokarów w ramach działań "Bezpieczne ferie 2022". W przypadku braku wyznaczonego punktu, organizatorzy wyjazdów lub rodzice mogą zwrócić się o sprawdzenie autokarów w najbliższych jednostkach Policji, najlepiej odpowiednio wcześniej, aby uzgodnić miejsce i godzinę przeprowadzenia takiej kontroli. 

 

Należy pamiętać, aby w czasie podróży, jak również w trakcie zimowego wypoczynku, zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa i kierować się zdrowym rozsądkiem. Korzystając z uroków zimowego urlopu powinniśmy tak postępować, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia. Ponadto policja radzi, aby przed wyjazdem poświęcić dosłownie kilkanaście minut na lekturę ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, co pozwoli na przypomnienie sobie przepisów ruchu drogowego, zapoznanie się ze zmianami, a przede wszystkim zmusi nas do refleksji, co niewątpliwie przydaje się przed podróżą.

 

Wybierając się na zimowy wypoczynek, kierowcy powinni zadbać również o siebie i przed trasą wypocząć. Jeśli to możliwe, należy rozpocząć podróż w godzinach, w których organizm jest przyzwyczajony do aktywności i najlepiej zanim zaczną się godziny szczytu.

 

 

Podczas jazdy w okresie ferii zawsze należy sprawdzać jak zachowują się inni użytkownicy drogi. Należy zwarać uwagę oraz utrzymywać bezpieczną odległość, zwłaszcza gdy na drogach jest ślisko i zalega śnieg. Do podróży lepiej wybierać trasy częściej uczęszczane, wtedy jest gwarancja, że są odśnieżone i dobrze przygotowane do ruchu. W czasie podróży warto też sprawdzać komunikaty drogowe podawane przez media.

 

Zimowa podróż jest obciążająca dla kierowcy, gdyż trudne warunki drogowe (zaśnieżona, oblodzona jezdnia), opady atmosferyczne (śnieg, marznący deszcz) wymagają większego wysiłku i koncentracji. Z tego powodu kierujący szybciej się męczą, należy więc robić częstsze przerwy w jeździe. Dużym utrudnieniem w jeździe bywa także przegrzane wnętrze samochodu, które dodatkowo może wzmagać senność, dlatego przy okazji postoju należy pamiętać o wietrzeniu pojazdu.

 

Policja przypomina także, by należycie zabezpieczyć samochód. Parkując auto nie zostawiaj w środku żadnych przedmiotów, np. torby. Koniecznie pamiętaj, by nie zostawić dokumentów. Nawet na kilka minut nie zostawiaj kluczyków w stacyjce. Jeżeli masz alarm, nie zapomnij go włączyć.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy