reklama
reklama

Ballady i Romanse - Kolejna odsłona Narodowego Czytania w Sanoku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Podczas tegorocznej edycji zapraszamy do wspólnego czytania Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.
reklama

W tym roku Narodowe Czytanie w Sanoku odbędzie się 3 września w kawiarni "U Mnicha" na sanockim Rynku. Ballady i Romanse m.in. czytać będą: Janusz Cecuła - wicestarosta sanocki, pisarka Emilia Wituszyńska, Marek Cycoń - dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku, Jarosław Serafin - dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku oraz burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski. Jako goście specjalni tegorocznej edycji wystąpią Joanna Baran-Marczydło - aktorka teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz Dariusz Kosak jako akompaniament na pianinie. 

 

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. i przeprowadzana pod jego patronatem. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. 

W 2016 r. w warszawskim Ogrodzie Saskim Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza 

W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. 

W 2018  r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, zachęcała do czytania „Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. 

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i za granicą. 

Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. 

Od początku trwania akcji, zgodnie ze specyfiką realizacji tego przedsięwzięcia, w przypadku dłuższych utworów powieściowych Kancelaria Prezydenta RP zamawia u wybitnych znawców literatury adaptację lektury.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama