reklama

Akordeoniści najwyższą marką promocyjną Sanoka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marian Struś

Akordeoniści najwyższą marką promocyjną Sanoka - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

Wiosna to tradycyjnie szczęśliwa pora roku dla sanockich akordeonistów | foto Marian Struś

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWiosna to tradycyjnie szczęśliwa pora roku dla sanockich akordeonistów. Od wielu lat charakteryzuje się ona wysypem nagród i wyróżnień w konkursach oraz zaszczytów przyznawanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
reklama

Świetną, wiosenną passę sanocka młodzież rozpoczęła występami w XXI Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych, prestiżowym konkursie organizowanym przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Świetnie spisał się w nich niespełna 15-letni Mateusz Neckar, uczeń prof. ośw. Andrzeja Smolika, który zdobył III nagrodę w kategorii wiekowej do lat 16, będąc jednym z najmłodszych uczestników konkursu. W kategorii do lat 10, wyróżnienie otrzymał Krystian Śmiertka, wychowanek Bartosza Głowackiego. Tuż za podium uplasował się duet skrzypcowo-akordeonowy Zuzanna Leśniak - Mateusz Neckar, prowadzony przez Grażynę Dziok przy współpracy z Andrzejem Smolikiem.

reklama

W dniu 19 maja został rozstrzygnięty VII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny „OPUS 2025” w Krakowie, a I miejsca w swoich kategoriach zdobyli wspomniani już: Krystian Śmiertka (ktg. do lat 10) i Mateusz Neckar (ktg. do lat 16). II miejsca w ktg. do lat 16 zajęli: Jakub Pyrcak, prowadzony przez Bartosza Głowackiego i Błażej Szewczyk, uczeń Tomasza Mazura, zaś wyróżnienie: duet Zuzanna Leśniak - Mateusz Neckar. Warto nadmienić, że jurorami tego konkursu „OPUS 2025” było 20 wybitnych muzyków różnych specjalności z całego świata.

Akordeoniści Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku dostąpili też innych zaszczytów. 23 maja w dostojnej uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie uczestniczył Dawid Siwiecki, tegoroczny dyplomant PSM w klasie prof. ośw. Andrzeja Smolika. Dawid uhonorowany został stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych. Mowa o blisko 100 głównych nagrodach i wyróżnieniach w konkursach i festiwalach w Polsce i na świecie. Stypendia ministra otrzymało 37 najlepszych absolwentów szkół artystycznych z całego kraju, w tym kilkunastu ze szkół muzycznych (pozostali ze szkół plastycznych i baletowych). Nadmienić należy, że posiadaczami niemal wszystkie stypendiów stali się wychowankowie renomowanych szkół artystycznych działających w Warszawie, Poznaniu i Krakowie, tymczasem przedstawiciel Sanoka był jedynym stypendystą spoza wielkich ośrodków.

reklama

Uzupełnić jeszcze warto, że w rozstrzygniętym w kwietniu ogólnopolskim konkursie na prestiżowe stypendia „Młoda Polska”, stypendium takowe otrzymał akordeonista Filip Siwiecki. Zadecydowały o tym osiągnięcia w postaci ok. 150 nagród i wyróżnień w licznych festiwalach i konkursach krajowych i międzynarodowych. Tylko dwóch akordeonistów w Polsce zostało beneficjentami tego stypendium, jednym jest student - Filip i jednym uczeń.

Wszystkich wymienionych wybitnie utalentowanych akordeonistów mieliśmy okazję podziwiać w trakcie zakończonej niedawno V Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej „SANOK 2025”. Okazali się niezwykle wszechstronni, grając zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych czy orkiestrze akordeonowej. Wszystkim należą się wielkie słowa uznania.

reklama

Czy to już koniec „wiosennego wysypu” nagród sanockich akordeonistów. Trudno wyrokować, wszak wiosna jeszcze się nie skończyła!

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo