Reklama

31. rocznica powołania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 19 maja w Kalwarii Pacławskiej oraz w Krasiczynie, odbyły się podkarpackie obchody Święta Straży Granicznej. Funkcjonariuszom oraz pracownikom oddziału wręczono awanse oraz wyróżnienia, natomiast Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „VITA” przy BiOSG otrzymał sztandar.

Obchody 31. rocznicy powołania Bieszczadzkiego Oddziału SG rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w intencji funkcjonariuszy oraz pracowników, odprawioną w Bazylice Mniejszej Kalwarii Pacławskiej. Liturgii przewodniczył metropolita przemyski Adam Szal, koncelebrowali kapelani Bieszczadzkiego Oddziału SG i zaproszeni kapłani.


Główna część uroczystości odbyła się na dziedzińcu zamku w Krasiczynie. W obchodach wzięli udział m.in.: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Wicemarszałek Województwa podkarpackiego Piotr Pilch, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Starosta Przemyski Jan Pączek, Starosta Sanocki Stanisław Chęć, przedstawiciele służb granicznych Ukrainy, szefowie służb mundurowych i instytucji z Podkarpacia, przedstawiciele związków zawodowych, emeryci SG, przedstawiciele duchowieństwa oraz funkcjonariusze i pracownicy Bieszczadzkiego OSG.

 

W obchodach uczestniczył poczet ze sztandarem oraz kompania honorowa Bieszczadzkiego Oddziału SG. Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

 

Głos zabrał generał brygady SG Andrzej Popko, Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG. Podkreślił, że siłą Straży Granicznej jest nie tylko nowoczesne wyposażenie, ale przede wszystkim profesjonalizm, dobrze wyszkolonych i pełnych zaangażowania funkcjonariuszy. Dodał że sytuacje, z którymi przyszło się im w ostatnich latach mierzyć, potwierdziły poświęcenie i wierność rocie złożonego ślubowania. Komendant zaznaczył, że funkcjonariusze nie tylko doskonale realizują ustawowe zadania formacji, ale niosą także wsparcie ludziom, którzy uciekając od wojny, potrzebują pomocy. Podziękował władzom województwa oraz instytucjom i służbom wspierających codzienną służbę podkarpackich strażników granicznych.

 

Głos zabrała również Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, dziękując za służbę, gratulując oraz składając życzenia wszystkim funkcjonariuszom z okazji ich święta. Podczas przemówienia podkreśliła dużą rolę Straży Granicznej w zapewnieniu bezpieczeństwa w województwie, które jest województwem przygranicznym.

 

„W Waszych rękach jest bezpieczeństwo obywateli Najjaśniejszej Rzeczpospolitej i innych państw Unii Europejskiej”.

 

Wojewoda odniosła się do działań funkcjonariuszy SG w czasie trwającego kryzysu za wschodnią granicą, zaznaczając zaangażowanie i wsparcie udzielane uchodźcom już od linii granicy.

 

Życzenia oraz gratulacje złożył również wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch.

 

W drugiej części uroczystości miały miejsce wręczenia odznaczeń, medali oraz mianowania na wyższe stopnie służbowe.

 

Z okazji święta w korpusie oficerów awansowało łącznie 12 funkcjonariuszy, 116 chorążych oraz 156 mundurowych w korpusie podoficerów.

 

Medalami za Zasługi dla Straży Granicznej, przyznawanymi przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, odznaczono 23 funkcjonariuszy BiOSG, w tym Srebrny Medal otrzymali: ppłk SG Dorota Mączka, ppłk SG Dariusz Kochanowicz, ppłk SG Jan Szymański oraz mjr SG Waldemar Bochnak. Brązowe Medale otrzymało 19 funkcjonariuszy.

 

28 strażników granicznych otrzymało Odznakę Straży Granicznej, nadaną przez Komendanta Głównego SG.

 

Dwóch funkcjonariuszy oddziału zostało wyróżnionych przez Komendanta Głównego SG za służbę poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Komendant oddziału wraz z kapitułą Odznaki Pamiątkowej Bieszczadzkiego Oddziału SG przyznała 30 wyróżnień, w tym dwie złote, dla płk. SG Sławomira Klekotki oraz płk. SG Roberta Kielara. Wręczono także cztery srebrne i dwadzieścia cztery brązowe odznaki.

 

Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Jerzy Guniewski wręczył dziesięciu funkcjonariuszom oddziału monety kolekcjonerskie „30. rocznica powołania Straży Granicznej”.

 

Podczas wydarzenia odbyło się również uroczyste wręczenie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „VITA” działającego przy Bieszczadzkim Oddziale SG. Sztandar jest uhonorowaniem ponad 35-letniej działalności członków klubu za honorowe oddawanie krwi oraz propagowanie idei czerwonokrzyskich.

 

Na zakończenie odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powstał 16 maja 1991 r. Patronem oddziału jest gen. bryg. Jan Tomasz Gorzechowski „Jur” - bojownik o Niepodległą Polskę, legionista i Komendant Straży Granicznej w II Rzeczpospolitej. W BiOSG służy ponad 2 tys. funkcjonariuszy oraz pracuje ponad 300 pracowników cywilnych. Oddział ochrania prawie 240 km odcinek zewnętrznej granicy UE z Ukrainą i 134 km odcinek wewnętrznej granicy UE z Republiką Słowacką. W strukturze oddziału znajduje się 14 placówek SG oraz Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Przemyślu. Funkcjonariusze SG z Podkarpacia realizują kontrolę graniczną w drogowych, kolejowych oraz lotniczych przejściach granicznych. Wewnątrz kraju kontrolują legalność pobytu oraz zatrudnienia cudzoziemców. Zwalczają przestępczość zorganizowaną. Podkarpacki odcinek granicy państwowej to najbardziej zróżnicowany pod względem ukształtowania fragment polskiej granicy. Do zabezpieczenia granicy wykorzystywany jest najnowocześniejszy sprzęt, w tym załogowe i bezzałogowe statki powietrzne, wieże i pojazdy obserwacyjne, kamery termowizyjne oraz gogle noktowizyjne. Na granicy zainstalowany jest najnowocześniejszy w Polsce system perymetryczny, pozwalający całodobowo monitorować wszystkie zdarzenia na granicy. W zależności od specyfiki poszczególne placówki SG mają na wyposażeniu: motocykle, quady, pojazdy patrolowe oraz terenowe, quady na gąsienicach, skutery śnieżne oraz m.in. narty, psy oraz konie służbowe (osiem koni z BiOSG, to jedyne wierzchowce w całej Straży Granicznej). Oddział na co dzień ściśle współpracuje z innymi formacjami oraz instytucjami, w tym z Państwową Służbą Graniczną Ukrainy. Funkcjonariusze BiOSG aktywnie uczestniczą w działaniach organizowanych pod auspicjami Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Wyjeżdżają również na misje w ramach umów bilateralnych, w ostatnich latach do Republiki Północnej Macedonii i Słowenii.

 

Od 24 lutego, czyli momentu agresji na Ukrainę funkcjonariusze oddziału stanęli w obliczu ogromnej fali uchodźców uciekających od wojny i szukających schronienia w Polsce. Jest to test umiejętności szybkiego dostosowania się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na granicy. M.in. umożliwiono uchodźcom, głównie matkom z dziećmi i osobom starszym przekraczanie granicy pieszo przez drogowe przejścia graniczne, uruchomiono dodatkowe kabiny kontrolerskie i wzmocniono obsadę kadrową. Od początku kryzysu w Ukrainie do połowy maja na obu kierunkach strażnicy graniczni z Podkarpacia odprawili blisko 2,6 mln podróżnych, dla porównania w tym okresie 2021 roku było to ok. 930 tysięcy osób. Funkcjonariusze Straży Granicznej jako pierwsi mają kontakt z osobami uciekającymi przed wojną. Nie tylko służą, wykonując swoje zadania, ale niosą też pomoc.

 

 Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „VITA” przy BiOSG istnieje od 16 lutego 1987 r. W 2022 roku obchodzi jubileusz 35-lecia utworzenia. Obecnie zrzesza ponad 100 członków, w tym funkcjonariuszy, pracowników, emerytów BiOSG oraz członków rodzin. Wszyscy klubowicze są członkami Polskiego Czerwonego Krzyża. Na co dzień oddają krew (indywidualnie oraz grupowo podczas akcji krwiodawstwa), organizują akcje pomocowe, propagują oddawanie krwi oraz szpiku, współorganizują imprezy sportowe, współpracują z Zarządem Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu, innymi Klubami HDK oraz Grupą Ratownictwa PCK w Przemyślu. Przedstawiciele klubu wchodzą w skład Zespołu ds. popularyzacji honorowego krwiodawstwa przy Komendancie Głównym Straży Granicznej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy