Reklama

13 i 14 emerytura w 2021 roku. Kiedy nastąpi? Jaka będzie wysokość wypłat?

Opublikowano:
Autor:

13 i 14 emerytura w 2021 roku. Kiedy nastąpi? Jaka będzie wysokość wypłat?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2021 roku emerytom i rencistom zostaną wypłacone aż dwie dodatkowe emerytury - 13 i 14.

13 emerytura 

W kwietniu 2021 r. emeryci i renciści otrzymają dodatkowo 1250 zł brutto, czyli 1022 zł netto. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych 13 emerytura ma być wypłacona w maju.


Pieniądze zostaną wypłacone automatycznie, bez żadnych formalności. Wypłata odbywa się corocznie od 2019 roku, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

„13” emeryturę otrzyma ok. 9,8 mln emerytów i rencistów.

Emeryturę otrzymają emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, emeryci i renciści rolni, osoby otrzymujące nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, emerytury pomostowe, przedemerytalne świadczenia i zasiłki oraz osoby otrzymujące renty socjalne, rodzinne, wojenne i inwalidzkie.

 

14 emerytura 

Przyjęta przez Sejm ustawa o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów zakłada wypłatę tzw. 14. emerytury już od listopada br. Ma trafić ona do 9,1 mln osób. 

Wypłata tzw. czternastej emerytury odbywać ma się na zasadach podobnych jak w przypadku trzynastej emerytury. Z tą różnicą, że otrzymają ją osoby, których dochód nie przekracza 120 proc. średniego świadczenia - 2900 zł brutto. 

W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, a więc tzw. 14 emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. 
– tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną). Z kwoty 14 emerytury nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy