reklama

12 winogron na szczęście - zwyczaje sylwestrowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: canva.com

12 winogron na szczęście - zwyczaje sylwestrowe - Zdjęcie główne

foto canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSylwester w Polsce to czas pełen radości, zabawy i nadziei na lepszy nadchodzący rok. Choć jedzenie 12 winogron o północy jest tradycją bardziej znaną w krajach takich jak Hiszpania czy Meksyk, coraz więcej Polaków sięga po ten rytuał, aby wprowadzić element egzotyki do swoich noworocznych obchodów. Jak wygląda Sylwester w Polsce i jakie zwyczaje są wciąż żywe?
reklama

Jedzenie 12 winogron

Chociaż jedzenie 12 winogron to tradycja, która przybyła do Polski z innych krajów, zdobywa coraz większą popularność. Każde winogrono symbolizuje jeden miesiąc nowego roku, a ich spożycie przy wybiciu północy ma zapewnić szczęście i dostatek. Polacy, którzy decydują się na ten rytuał, łączą go często z innymi tradycjami, co tworzy mieszankę lokalnych i zagranicznych zwyczajów.

Polskie tradycje sylwestrowe

W Polsce Sylwester to przede wszystkim czas zabaw tanecznych, domówek i spotkań w gronie bliskich. Na wsiach i w mniejszych miejscowościach wciąż żywe są dawne przesądy związane z powitaniem Nowego Roku. Jednym z nich jest przekonanie, że pierwszy dzień roku powinien być pełen uśmiechu i sukcesów, aby taki był cały nadchodzący rok. Dlatego Polacy starają się unikać kłótni i smutków w Sylwestra i Nowy Rok.

reklama

Strzelanie fajerwerków

Nieodłącznym elementem polskich obchodów sylwestrowych są fajerwerki. Choć w ostatnich latach coraz częściej zastępuje się je pokazami światła lub laserów, wiele osób wciąż sięga po tradycyjne petardy i rakiety. Strzelanie fajerwerków ma symbolizować odpędzanie złych duchów i witanie nowego, lepszego okresu życia.

Zabawy z przysłowiami i wróżbami

W niektórych polskich domach popularne są wróżby sylwestrowe, inspirowane tradycjami andrzejkowymi. Na przykład niektórzy wrzucają monety do kieliszków z szampanem, wierzyć, że przyniesie to bogactwo w nadchodzącym roku. Innym zwyczajem jest przygotowanie listy celów i marzeń na Nowy Rok, którą spala się lub zachowuje jako symbol motywacji.

reklama

Kolacja sylwestrowa

Na polskich stołach w Sylwestra królują potrawy, które mają zapewnić dostatek i pomyślność. Popularne są dania mięsne, tłuste i obfite, takie jak bigos czy pieczone mięso, ale coraz częściej pojawiają się też lżejsze przekąski, inspirowane kuchnią światową. Szampan o północy to nieodłączny element każdej kolacji sylwestrowej, zwiastujący pomyślny rok.

Ubieranie się na czerwono

W niektórych regionach Polski popularny jest zwyczaj zakładania czerwonych elementów garderoby w Sylwestra. Kolor czerwony symbolizuje szczęście, miłość i ochronę przed złymi mocami. Ten zwyczaj, podobnie jak jedzenie 12 winogron, czerpie inspiracje z zagranicznych tradycji, takich jak obchody w krajach południowej Europy.

Nowoczesne trendy

Współczesne obchody Sylwestra w Polsce coraz częściej łączą tradycję z nowoczesnością. Wiele osób decyduje się na wyjazdy w góry, pobyty w spa czy zagraniczne podróże. Niezależnie od miejsca, Polacy starają się celebrować ten czas z bliskimi, ciesząc się chwęcią wytchnienia i nadziei na przyszłość.

reklama

Podsumowanie

Sylwester w Polsce to mieszanka dawnych tradycji, nowoczesnych inspiracji i coraz bardziej popularnych zwyczajów międzynarodowych, takich jak jedzenie 12 winogron. Niezależnie od tego, jaką formę obchodów wybieramy, najważniejsze jest wspólne świętowanie i pozytywne nastawienie do nadchodzącego roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo