Reklama

Ryszard Oleszkowicz: "Półsłowa"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ryszard Oleszkowicz: "Półsłowa" - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto przeczytać W maju 2022 roku ukazał się tomik poezji Ryszarda Oleszkowicza pt. Półslowa. Zebrane w nim wiersze, krótkie formy literackie, w zdecydowanej większości bez tytułów, to subtelny zapis chwilowych odczuć, mimowolnych muśnięć, ulotnych wzruszeń, tak szybko przemijających, że należało im dać odpowiednią formę. Nie przy pomocy słów ciężkich, nabrzmiałych treścią, tylko właśnie przez niedopowiedziane do końca półsłowa, poprzez zabawę tworzywem językowym.

Półsłowa nawiązują do antycznej triady: prawdy, dobra i piękna, wplecionej w doznania dwojga ludzi, kochanków, małżonków, przyjaciół... Jedno jest dopełnieniem drugiego; jak dwie połówki jabłka, dłonie prawa i lewa, jak miecz i pochwa, dwie piersi... Przewijający się w wierszach dualizm sugeruje, że życie to sprawa dla dwojga, począwszy od czasów biblijnych, poprzez antyk, aż do współczesności. A miłość – zawsze taka sama.

                                         to wtedy słyszymy razem

muzykę pełni wszystkich gam edenu

kładę dłonie na wzgórza i doliny bioder raju

uciskając kciukami westchnienie wzgórza wenery

by nie opadł w pył jedwab wrażliwy

Autorowi bliski jest Zbigniew Herbert zarówno pod względem nawiązań do tematycznych, jak też formy – wiersza wolnego. Pozwala on na swobodę interpretacji, a metafory podkreślają ulotność i wdzięk półsłów, otwierając je na niedomówienia. Stosowanie przerzutni pozwala autorowi stworzyć wrażenie zaskoczenia, spowalniając tym „akcję”. Niewidzialnym stop zamyka myśl, by swobodnie rozwijać kolejną.

Lektura wierszy Oleszkowicza nie jest łatwa. Wymagają one skupienia, zmuszają do przemyśleń i powrotu spraw, które już uznaliśmy za zamknięte.

Anna Grabowska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy