Reklama

KĄCIK LITERACKI: Zdanie odrębne

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: nadesłane

KĄCIK LITERACKI: Zdanie odrębne - Zdjęcie główne

foto nadesłane

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto przeczytać Kiedy „Korso” wychodziło w papierowej wersji, najbardziej poczytnymi tekstami były felietony z cyklu Zdanie odrębne, których autor podpisywał się inicjałami JS. Nie zniknął z pisma w wersji elektronicznej, a niektóre z nich można odnaleźć w książce opublikowanej miesiąc temu w krośnieńskim wydawnictwie Ruthenus.

Tom Zdanie odrębne to zbiór felietonów i esejów z lat 2018-2020, które ukazywały się na niezależnym portalu dziennikarskim Studio Opinii. Książka liczy 272 strony wraz z reprodukcjami grafik takich artystów jak: P. Breughel, A. Durer, Z. Vogel, J. Matejko czy S. Wyspiański. Na okładce – wpadające w oko Studium dłoni  Durera.

TU ZNAJDZIESZ "ZDANIE ODRĘBNE"

W nocie wstępnej autor wyjaśnia znaczenie wyrażenia „zdanie odrębne” (łac. votum separatum), które jest opinią inną niż wszystkie, nie przystającą do stanowiska ogółu. Każdy tekst potwierdza znaczenie tego niecodziennego tytułu...

Tematyka felietonów pisanych w ciągu ostatnich trzech lat jest różnorodna; dotyczy aktualnych wydarzeń politycznych, przemian społeczno-obyczajowych, roli Kościoła w państwie, praw jednostki, życia kulturalnego, moralności zbiorowej, etc. Język tekstów precyzyjny, ironiczny, często nasycony sarkazmem, a przy tym idealnie polski. Autor często nawiązuje do kontekstów historycznych, filozoficznych i literackich. Zza słów wyłania się humanista, erudyta, uczony; człowiek rozumny i cierpliwy… 

Wielki Sanoczanin poeta Janusz Szuber, z którym autora łączyła wieloletnia przyjaźń, napisał w Posłowiu: „Zdanie odrębne to, poza wszystkim, najzwyczajniej dobra literatura – tak, jak ją pojmowali od zawsze adepci tradycyjnej humanistyki, dla których rzetelne piśmiennictwo nie przestaje być domeną rozlicznych pożytków.”

     Wiatr od połonin wykołysał wielu wspaniałych ludzi…

Anna Grabowska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy