Reklama

Reklama

Lekarze nadużywają teleporad. Proceder musi zostać ukrócony!

Opublikowano: 5 marca 2021 18:17
Autor:

Lekarze nadużywają teleporad. Proceder musi zostać ukrócony!  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad, najprawdopodobniej w piątek podpiszę rozporządzenie w tej sprawie. Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ podczas piątkowej konferencji prasowej na temat sytuacji epidemicznej oświadczył, że zdecydował się ograniczyć możliwość teleporad.

🟠 Zobacz koniecznie: SYGNAŁY CZYTELNIKÓW: Czy tak ma wyglądać akcja szczepienia seniorów? [ZDJĘCIA-WIDEO]

 

"Najprawdopodobniej dzisiaj podpiszę rozporządzenie, które dotyczy kwestii teleporad. Mamy bardzo dużo sygnałów o nadużywaniu teleporad, jeżeli chodzi o formę kontaktu z pacjentem, to również niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego i zdecydowałem się ograniczyć możliwość stosowania teleporad" – poinformował minister.

 

Tłumaczył, że dotąd teleporady były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do drugiego roku życia.

 

"Nowe regulacje, które przygotowaliśmy przede wszystkim, podwyższają tę dolną granicę wieku, gdzie teleporada nie będzie standardem (...) do szóstego roku życia"

– wskazał.

 

Niedzielski zaznaczył, że w przypadkach, w których na życzenia rodzica czy opiekuna "będzie w jego ocenie możliwość pobrania tej konsultacji właśnie w trybie teleporady, to oczywiście taką możliwość dopuszczamy i ona pozostaje, ale jednak prawem rodzica, opiekuna i przede wszystkim dziecka w tym wieku jest możliwość skorzystania z teleporady".

 

Minister poinformował jednocześnie, że w rozporządzeniu zamieszczono kilka wyłączeń, w których teleporada w ogóle nie może być stosowana. To są przypadki – mówił – dotyczące pierwszych wizyt.

 

"Sytuacji, w których osoba po raz pierwszy odczuwa pewną dolegliwość, wtedy absolutnie ma prawo skorzystać z lekarza i to właśnie nie w formie kontaktu poprzez teleporadę, tylko poprzez wizytę osobistą"

– mówił Niedzielski.


🟠 Przeczytaj również: Czy to ataki hybryd wilka na człowieka? Pierwsze wnioski o odstrzały

Wprowadzony ma być też warunek – dodał – że na wyraźne życzenie pacjenta "ta wizyta tradycyjna również musi się odbyć". "To znaczy, że teleporada jest prawem pacjenta, ale z tego prawa może on nie chcieć skorzystać i może po prostu oczekiwać wizyty w ujęciu tradycyjnym" – mówił Niedzielski. 

Rozporządzenie o teleporadach wejdzie w życie 7 dni po ogłoszeniu go w Dzienniku Ustaw, czyli prawdopodobnie będzie obowiązywać od kolejnego weekendu.

 

"Jeżeli chodzi o tę górną granicę wieku byliśmy otwarci na dyskusję ze środowiskiem lekarzy rodzinnych, którzy przekonywali nas, by górnej granicy, jak również dolnej, nie wprowadzać. W przypadku dzieci nie było to negocjowalne. Natomiast w przypadku osób powyżej 65. roku życia zrezygnowaliśmy z tej granicy wiekowej, ale wprowadziliśmy warunek, że na wyraźne życzenie chorego ta teleporada nie będzie stosowana. Będzie miał on prawo do wizyty w tradycyjnej formule"

– powiedział minister. (PAP)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 5 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    Maggie

    W sprawie teleporad powinny być szczegółowo ustalone przepisy przez Ministerstwo Zdrowia, nawet w kwestii kto do kogo ma dzwonić w wyznaczonej godzinie na e-poradę. Najpierw pacjent nieraz przez kilkadziesiąt minut czeka na połączenie z rejestracją przychodni: ,, jest pan 10-ty w kolejce oczekujących na połączenie, proszę czekać, dziękujemy za cierpliwość,......, itd." do momentu kiedy wreszcie jest się 1-szym. Potem dostajemy numer na teleporadę i w wyznaczonym dniu i ewentualnie wyznaczonej godzinie znów pacjent dzwoni do lekarza. Jestem stosunkowo jeszcze młodą osobą i nie mam z tym problemu ale wystukiwanie w/g poleceń kolejnych cyferek dla ludzi starszych może być trudne. Poza tym czasowo i finansowo dla kogoś chorego to jest po prostu upokarzjące.