reklama

Jak kontrolować tętno podczas biegania?

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak kontrolować tętno podczas biegania? - Zdjęcie główne

Jak kontrolować tętno podczas biegania?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneKontrola tętna podczas biegania jest kluczowym elementem optymalizacji treningu i zwiększenia jego efektywności. Dzięki monitorowaniu tętna można poprawić wydolność, a także zapobiec kontuzjom. Warto to robić niezależnie od poziomu zaawansowania. Sprawdź, jak kontrolować tętno podczas biegania.

Monitorowanie tętna podczas biegu – jak to robić?

Na rynku dostępne są rozmaite urządzenia, które służą do mierzenia tętna. Wśród nich mamy zarówno proste, jak i bardziej zaawansowane technologicznie narzędzia. Jednym z najpopularniejszych są zegarki sportowe i opaski fitness.

Dzięki zegarkom sportowym można nie tylko mierzyć tętno w czasie rzeczywistym, ale też zapisywać dane, a następnie analizować je tuż po treningu. W zegarkach można ustawić strefy tętna. Gdy przekroczysz pomiar, natychmiast otrzymasz powiadomienie. W tym miejscu znajdziesz wiele ciekawych modeli zegarków sportowych: https://www.empik.com/sport/elektronika-sportowa/zegarki-sportowe,412102,s

Doskonale sprawdzają się opaski na klatkę piersiową, które dają precyzyjniejszy pomiar niż na nadgarstku – choć niektórzy uważają je za mniej wygodne. Działają na zasadzie monitorowania impulsów elektrycznych serca, podobnie jak elektrokardiogram. Możliwość monitorowania tętna oferuje też wiele aplikacji biegowych. Po połączeniu z np. opaską można śledzić tętno podczas biegu, ale też analizować inne dane z treningów.

Dlaczego warto monitorować tętno podczas biegu?

Każdy organizm inaczej reaguje na intensywność treningu. Monitorowanie tętna pozwala dopasować ćwiczenia do potrzeb, celów i możliwości. Warto kontrolować tętno po to, aby:

  • Nauczyć się biegać w odpowiadającej nam intensywności. Dzięki temu można poprawić wytrzymałość, usprawnić spalanie tłuszczu, a z czasem zwiększyć szybkość biegu.
  • Unikać zbyt intensywnego wysiłku, co doprowadzić mogłoby do przetrenowania lub poważniejszych problemów zdrowotnych.
  • Poprawić wydolność organizmu i osiągać coraz lepsze wyniki.
 

Monitorowanie tętna z czasem doprowadzić może do uzyskania lepszej kondycji. Kiedy można mówić o sukcesie? Gdy przy tym samym tempie biegu tętno będzie niższe.

Co jeszcze warto wiedzieć o kontroli tętna?

Po intensywnym treningu warto sprawdzać, jak szybko tętno wraca do normy. Jeśli będzie spadać coraz szybciej po zakończonym biegu, oznacza to, że poprawia się nasza wydolność i zdolność do regeneracji.
Dobrym pomysłem jest też systematyczne mierzenie tętna spoczynkowego. Jego nagłe skoki świadczyć mogą nie tylko o przetrenowaniu, ale też np. nadmiernym stresie. Prawidłowe tętno spoczynkowe waha się w granicach od 60 do 100 uderzeń na minutę.

Kontrolowanie tętna podczas biegu jest świetnym sposobem na optymalizację treningu. Dzięki monitorowaniu tętna można uniknąć przetrenowania i być na bieżąco z postępami. Nowoczesne technologie pozwalają mierzyć tętno w szybki i prosty sposób. Właściwe wykorzystanie danych daje możliwość poprawy wyników biegowych.

Niezależnie od tego, czy biegamy dla schudnięcia, lepszego samopoczucia, czy przygotowujemy się do maratonu, warto zrozumieć swoje tętno np. spoczynkowe. Nieprawidłowy pomiar może oznaczać, że mamy problemy ze zdrowiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo