Ceny OC dla samochodów zarejestrowanych w Sanoku rosną! Jak obniżyć składkę na polisę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: linkhouse

Ceny OC dla samochodów zarejestrowanych w Sanoku rosną! Jak obniżyć składkę na polisę? - Zdjęcie główne

foto linkhouse

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Sanok jest jednym z większych miast w województwie podkarpackim. Znajduje się przy drodze nr 28, która prowadzi w Bieszczady. To właśnie tamtędy przejeżdża większość turystów, co zwiększa ryzyko wypadków i kolizji w tym mieście. Przez to wiele towarzystw podnosi ceny za polisę dla aut zarejestrowanych w Sanoku. Wpływ na rosnące składki ma także inflacja. Zastanawiasz się zatem, jak obniżyć wydatki na OC? Sprawdź!

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Składka na ubezpieczenie OC jest ustalana indywidualnie dla każdego właściciela samochodu. Zatem cena za polisę dla Ciebie może być inna niż np. dla Twojego kolegi czy sąsiada. Wpływ na to ma wiele czynników. Oto niektóre z nich.

Miejsce zamieszkania

Od miejsca zamieszkania zależy możliwość wystąpienia kolizji lub wypadku. Im większe miasto i bardziej intensywny ruch drogowy, tym wyższe prawdopodobieństwo, że dojdzie do przykrego zdarzenia, a towarzystwo będzie musiało wypłacić poszkodowanym odszkodowanie.

Aby zrekompensować sobie to ryzyko, firmy podnoszą składkę na ubezpieczenie kierowcom, którzy mieszkają w dużych miejscowościach. Dlatego też osoby, które poruszają się po Sanoku, zapłacą za ubezpieczenie więcej niż ci, którzy jeżdżą np. po Załużu czy Tyrawie Wołoskiej.

Wiek i doświadczenie za kierownicą

Młodzi kierowcy, którzy niedawno zdali egzamin na prawo jazdy, niestety muszą zapłacić więcej za ubezpieczenie niż ci, którzy spędzili lata za kółkiem. Według towarzystw niedoświadczone osoby powodują duże zagrożenie na drodze. Istnieje także większe ryzyko, ze spowodują kolizję, przez co firmy będą zmuszona do wypłaty odszkodowania ofiarom zdarzenia. To przyczynia się do wzrostu składki na OC.

Marka, model i pojemność silnika

Pojazdy niektórych marek, np. BMW, Porsche czy Mitsubishi, są określane jako auta, które stwarzają wyższe ryzyko wystąpienia kolizji na drodze. Zazwyczaj te samochody mają silniki o dużej pojemności, co może zachęcać ich kierowców do szybszej jazdy. To z kolei zwiększa zagrożenie spowodowania wypadku. Dlatego też kierowcy tych pojazdów muszą się liczyć z droższym ubezpieczeniem.

Stan cywilny i liczba dzieci

Według towarzystw osoby w związkach, które mają dzieci, jeżdżą bezpieczniej i bardziej uważnie niż bezdzietni single. Dlatego ci pierwsi mają powodować mniej sytuacji na drodze, które mogłyby się zakończyć poważną kolizją. Dzięki temu mogą liczyć na tańsze ubezpieczenie.

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC?

Wiesz już, co decyduje o wysokości składki na polisę komunikacyjną. Jednak na powyższe czynniki nie masz wpływu. Zatem co możesz zrobić, aby były dla Ciebie dostępne tanie ubezpieczenia OC? Istnieje kilka rozwiązań.

  • Skorzystanie ze zniżek osoby o większym doświadczeniu i pozytywnej historii ubezpieczenia — jest to możliwe, jeśli współwłaścicielem samochodu zostanie osoba, która zgromadziła rabaty na OC za bezszkodową jazdę. Wtedy towarzystwo uwzględni jej zniżki i obniży składkę na polisę. Warto jednak pamiętać, że jeśli dojdzie do kolizji, współwłaściciel straci część wypracowanych rabatów!
  • Bezpieczne prowadzenie pojazdu — za każdy rok bezszkodowej jazdy towarzystwa nagradzają swoich klientów zniżką. W sumie można zebrać od 60 do 70% rabatu na zakup OC. W ten sposób można znacznie obniżyć cenę ubezpieczenia.
  • Zakup OC i AC w pakiecie — jeśli chcesz się zabezpieczyć nie tylko od odpowiedzialności cywilnej, ale także od utraty samochodu, zdecyduj się na pakiet OC+AC. Towarzystwa chętnie obniżają cenę polisy, jeśli jest ona kupowana razem z innym produktem. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
  • Porównywanie cen OC w różnych towarzystwach — wiele osób przez lata kupuje ubezpieczenie tylko w jednym, ulubionym towarzystwie. To błąd! W innych firmach cena za polisę może być znacznie niższa, więc można sporo zaoszczędzić. Warto przy tym pamiętać, że zmiana towarzystwa nie wpływa w żaden sposób na Twoje bezpieczeństwo. Każda firma ma obowiązek zapewnić ochronę od odpowiedzialności cywilnej w takim samym zakresie.
Gdzie porównać ceny ubezpieczeń OC?

Chcesz sprawdzić, czy Twoje towarzystwo oferuje najtańsze ubezpieczenie OC? Możesz to zrobić za pośrednictwem internetowej porównywarki polis komunikacyjnych, np. rankomat.pl. To proste narzędzie. Aby z niego skorzystać, wystarczy wypełnić prosty formularz. Należy w nim zamieścić informacje o:

  • samochodzie — m.in. o modelu, marce, roku produkcji, pojemności silnika, czy o zastosowanych zabezpieczeniach antykradzieżowych;
  • kierowcy — o jego dacie urodzenia, miejscu zamieszkania, stanie cywilnym i liczbie dzieci;
  • sposobie korzystania z auta — m.in. o planowanej liczbie kilometrów do przejechania czy o miejscu parkingowym;
  • dotychczasowej historii ubezpieczenia — czyli o liczbie kolizji w ostatnich latach oraz o liczbie zdarzeń, podczas których korzystano z polisy.
Na podstawie tych informacji system wygeneruje listę ofert ubezpieczeń dla Ciebie. Każda propozycja będzie przedstawiać wysokość składki, a także zakres ochrony. Warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami, aby znaleźć najkorzystniejszą opcję.

Istnieje wiele sposobów na obniżenie składki na OC. Skorzystaj z nich i nie przepłacaj za swoją polisę!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE