Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję zezwalającą Gminie Lutowiska na umyślne zabicie do dwóch dziko występujących wilków czytamy na portalu wBieszczady.pl. Podstawą prawną decyzji był wniosek złożony przez gminę 15 stycznia 2025 roku, uzupełniony w marcu tego samego roku. Zezwolenie dotyczy osobników stwarzających realne i poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi lub powodujących istotne szkody w mieniu. Zastrzeżono przy tym, że odstrzał może zostać wykonany wyłącznie po wyczerpaniu innych metod zapobiegawczych, jak odstraszanie. Wyjątek stanowi sytuacja nagła, gdy zagrożenie powstaje zbyt szybko, by możliwe było podjęcie działań alternatywnych.
Jak czytamy w oficjalnym piśmie, odstrzał musi być przeprowadzony przez osoby posiadające uprawnienia do posługiwania się bronią palną. Zaleca się, aby w przypadku, gdy zagrożenie dotyczy więcej niż jednego wilka, usunięty został najmłodszy z osobników. Operacja powinna odbywać się jak najbliżej miejsca zagrożenia, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – szczególnie w pobliżu zabudowań. Po każdym odstrzale sporządzona musi być dokumentacja fotograficzna zabitego zwierzęcia. Gmina Lutowiska jako wnioskodawca, odpowiada za realizację wszystkich warunków zawartych w decyzji.
Niedźwiedzie coraz bliżej ludzi. Zezwolenie na płoszenie
Równolegle z decyzją dotyczącą wilków, 15 kwietnia 2025 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał zgodę na umyślne płoszenie i niepokojenie niedźwiedzi brunatnych na terenie gminy Lutowiska. W uzasadnieniu wskazano na liczne przypadki pojawiania się niedźwiedzi w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi, często bez oznak strachu. Tego typu zachowania – jak podkreślono – mogą prowadzić do realnego zagrożenia dla mieszkańców, ich zdrowia oraz zwierząt hodowlanych.Decyzja zezwala na działania podejmowane przez mieszkańców gminy, a w sytuacjach szczególnych także przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej i funkcjonariuszy Policji. Płoszenie ma być prowadzone bez wyrządzania krzywdy zwierzętom, a więc bez ich ranienia czy zabijania. Do odstraszania mogą zostać użyte między innymi światła stroboskopowe, petardy, pistolety hukowe, broń na kule gumowe lub paintballowe (RAM), a także broń gładkolufowa z niepenetracyjną amunicją – pod warunkiem posiadania stosownych uprawnień.
Działania mają być prowadzone wyłącznie w przypadku, gdy niedźwiedź znajdzie się bliżej niż 300 metrów od zabudowań i zaistnieje sytuacja potencjalnego zagrożenia. Liczba osobników nie jest określona. Każdy przypadek ma być dokumentowany w sprawozdaniach składanych do końca stycznia każdego roku oraz w raporcie zbiorczym do końca stycznia 2027 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.