reklama

Obwodnica Leska coraz bliżej. Co wiemy na temat tej inwestycji? [WIZUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich

Obwodnica Leska coraz bliżej. Co wiemy na temat tej inwestycji? [WIZUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Wizualizacja obwodnicy Leska | foto Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieProces budowy obwodnicy Leska nabiera tempa. Kluczowe instytucje wydały już postanowienia uzgadniające, które otwierają drogę do decyzji środowiskowej i kolejnych etapów inwestycji. Nowa trasa ma usprawnić, przede wszystkim w okresie letnim, ruch w Bieszczady i poprawić bezpieczeństwo, ale nie brakuje głosów krytycznych. Mieszkańcy obawiają się wyburzeń oraz potencjalnych strat dla lokalnych przedsiębiorców.
reklama

Inwestycje drogowe zawsze niosą ze sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania. Budowa obwodnicy Leska to jedno z ważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych na Podkarpaciu, które ma poprawić płynność ruchu w Bieszczady. Proces uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych jest w zaawansowanej fazie, a urzędnicy podkreślają, że projekt jest kluczowy dla dalszego rozwoju regionu.

W lutym bieżącego roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydały postanowienia uzgadniające do raportu oddziaływania na środowisko budowy obwodnicy Leska. Obydwa dokumenty stanowią podstawę do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach procedowanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Lesko

– przekazuje Joanna Szarata z Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

reklama

Do sprawy odniósł się Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego, który podkreśla znaczenie tej inwestycji.

Rolą Zarządu Województwa jest podejmowanie również trudnych decyzji, ale ich cel musi być jasny dla społeczeństwa – dbamy o zrównoważony rozwój wszystkich regionów Podkarpacia. Każda inwestycja drogowa jest mocnym impulsem dla gospodarki i turystyki. Zarazem, każda inwestycja wpływa na lokalne społeczności. Zaproponowaliśmy przedstawicielom gminy Lesko dodatkowe środki finansowe na realizację zadania służącego stricte mieszkańcom. Teraz pora na kolejny ważny krok i wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przez lokalny samorząd. Cel jest jeden – inwestować w przyszłość Leska i przeciwdziałać jego dalszej marginalizacji

reklama

– mówi Piotr Pilch.

Obwodnica Leska jest częścią szerszego planu rozwoju sieci drogowej na Podkarpaciu i ma stanowić ważny element poprawiający dostępność turystyczną Bieszczad.

Obwodnica Leska. Kluczowe założenia projektu

Wybranym do realizacji wariantem trasy jest W2, który obejmuje budowę nowej drogi wojewódzkiej nr 894 o długości 4,5 kilometra. Trasa rozpocznie się rondem na drodze krajowej nr 84, następnie przejdzie nowym mostem przez San i zakończy się w Huzelach na rondzie, gdzie połączy się z istniejącą drogą wojewódzką nr 894. Koszt inwestycji oszacowano na 180 milionów złotych, z czego 100 milionów złotych pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a 80 milionów złotych to wkład Województwa Podkarpackiego.

Zdaniem Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich obwodnica ma kluczowe znaczenie dla organizacji ruchu w regionie. Jej realizacja ma pozwolić na przejęcie znacznej części ruchu samochodowego na trasie Zagórz – Hoczew, odciążając istniejącą sieć dróg i poprawiając bezpieczeństwo na drodze prowadzącej w Bieszczady.

Fot. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich

reklama

Jaki to będzie miało wpływ na ruch drogowy?

Nowy odcinek drogi przejmie z drogi krajowej nr 84 część ruchu tranzytowego na kierunku Sanok – Lesko – Baligród – Cisna oraz Sanok – Lesko – Polańczyk – Wołkowyja – Czarna. Zgodnie z opracowaną prognozą ruchu, natężenie ruchu w 2026 roku na obwodnicy ustalono na 6803 pojazdów na dobę, a w 2036 roku na 7913 pojazdów na dobę. Zgodnie z Generalnym Pomiarem Ruchu, który był przeprowadzony w latach 2020/2021, w punkcie pomiarowym zlokalizowanym na drodze krajowej nr 84 w pobliżu ulicy Podgórskiej, natężenie ruchu wynosiło 10 986 pojazdów na dobę. Zatem spodziewać się można znaczącego zmniejszenia liczby pojazdów na przeciążonym rondzie w Lesku

reklama

– informuje Joanna Szarata.

Jednym z kluczowych elementów inwestycji jest nowy most na Sanie. Obecny, stuletni most w Huzelach, pomimo przeprowadzanych remontów, nie spełnia już wymogów nowoczesnej infrastruktury drogowej. Jego ograniczona nośność i wąskie skrajnie utrudniają przejazd cięższym pojazdom. Projektowany most będzie miał długość 145 metrów i nowoczesną konstrukcję typu „Network arch”, w której pomost zostanie podwieszony do łuków za pomocą wieszaków tworzących kratową strukturę.

Jednym z priorytetów inwestycji jest minimalizacja wpływu na środowisko. Trasa obwodnicy została zaprojektowana w taki sposób, aby jak najlepiej wpisywała się w bieg rzeki San i istniejącą zabudowę. Przewidziano również szereg działań kompensacyjnych, takich jak nasadzenia zastępcze, budowa przejść dla zwierząt oraz zastosowanie ekranów akustycznych. Na końcowym odcinku trasy w Huzelach powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, której fragment ograniczony będzie ścianą oporową, tworząc efekt estetycznej promenady.

Zakres inwestycji. Co dokładnie powstanie?

W ramach budowy obwodnicy przewidziano między innymi budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 894, przebudowę skrzyżowań i dróg dojazdowych, budowę mostu na rzece San, budowę ekranów akustycznych i przejść dla zwierząt, budowę i modernizację chodników oraz ścieżek rowerowych, zabezpieczenie infrastruktury technicznej oraz nasadzenia zastępcze i rozwiązania ekologiczne.

Dodatkowo, na działce, na której znajduje się Dom Ludowy w Huzelach i Warsztaty Terapii Zajęciowej, przewidziano specjalne rozwiązania umożliwiające dojazd pojazdom uprzywilejowanym.

Fot. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich

Czy dojdzie do wyburzeń?

Jednym z najbardziej spornych elementów projektu są planowane wyburzenia. Pod obwodnicę ma zostać rozebranych łącznie 10 obiektów, w tym 3 budynki mieszkalne oraz 7 budynków gospodarczych, altany, wiaty, piwnica i przepompownia. Najwięcej wyburzeń zaplanowano w rejonie ronda w Huzelach.

Nowa droga przechodzić będzie przez przede wszystkim przez tereny niezabudowane lub luźno zagospodarowane, szczególnie w początkowym jej przebiegu. Zaplanowane rozwiązania dostępu do drogi publicznej zapewniają dogodne warunki dla rozwoju różnego rodzaju działalności na terenach przyległych do obwodnicy

– dodaje Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Poza kwestią wyburzeń wielu mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców wyraża obawy, że obwodnica może negatywnie wpłynąć na gospodarkę miasta. Lesko, będące bramą w Bieszczady, czerpie w sezonie letnim duże zyski z ruchu turystycznego. Właściciele restauracji, stacji paliw i sklepów obawiają się, że kierowcy jadący w góry, zamiast zatrzymywać się w Lesku, będą teraz omijać miasto, co może przełożyć się na spadek dochodów.

Kiedy ruszy budowa?

Po uzyskaniu decyzji środowiskowych dokumentacja projektowa wraz z niezbędnymi uzgodnieniami zostanie przekazana Wojewodzie Podkarpackiemu w celu wydania decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. To pozwoli na ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót budowlanych.

Powiązanie z innymi inwestycjami drogowymi

Budowa obwodnicy Leska wpisuje się w szerszą strategię poprawy infrastruktury drogowej na Podkarpaciu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pracuje nad koncepcją rozbudowy drogi krajowej nr 84 na odcinku Zagórz – Lesko. Nowa inwestycja zostanie zintegrowana z obwodnicą, co poprawi połączenie komunikacyjne w regionie. Warto także zauważyć, że obwodnica Leska nie jest jedyną realizowaną przeprawą przez San. W budowie są także mosty w Jarosławiu i Stalowej Woli, a w fazie projektowej znajduje się nowa przeprawa we Wrzawach i Pniowie.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo