Pochodzący i zamieszkały w Sanoku artysta jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowni malarstwa prof. Marka Pokrywki. Jego specjalnością stały się murale oraz z racji miejsca wykonania deskale, zwane też drewnalami. Zasłynął jako autor projektu „Cichy memoriał”, który realizuje od 2017 roku.
Przyniósł mu zaszczytny tytuł laureata IX edycji konkursu „Ambasador Wschodu”. W ramach projektu „Cichy memoriał” powstało blisko 150 deskali, głównie na Podkarpaciu. Połowa z nich znajduje się w Bieszczadach, zdobiąc tamtejsze chaty i stodoły. O zainteresowaniu, jakim cieszą się prace A. Andrejkowa, świadczą: wydany w 2021 roku przez LIBRĘ album „Cichy memoriał”, a także mapa „śladem murali bieszczadzkich Arkadiusza Andrejkowa”, wydana przez wydawnictwo turystyczne COMPASS. W 2022 roku Arkadiusz Andrejkow był ambasadorem województwa podkarpackiego na Expoo w Dubaju.
O swoim ostatnim dziele artysta tak powie: - „Kilka dni temu stworzyłem bardzo duży deskal w Jasienicy Rosielnej. Tym razem na ścianę stodoły przeniosłem nie tylko same postacie, ale również wszystkie pozostałe elementy, jakie znajdowały się na zachowanej starej fotografii.
Obraz powstał z okazji 100 rocznicy urodzin ś.p. Bolesława Tabisza, osoby zasłużonej dla społeczności Jasienicy Rosielnej i ciepło przez nią wspominanej. Pomysłodawcą takiej formy jej uczczenia był Michał Tabisz, wnuk p. Bolesława, prezes miejscowej Fundacji Czarna Górka, który tak o niej mówi:
– Naszą misją jest troska o lokalne dziedzictwo i wspieranie rozwoju młodych talentów wywodzących się z Podkarpacia.” O powstałym dziele, będącym owocem współpracy artysty z Fundacją powie: „To więcej niż obraz. To artystyczny most łączący pokolenia!
Jeżeli będziecie Państwo przejeżdżać przez Jasienicę Rosielną bądź gdzieś w jej pobliżu, koniecznie obejrzyjcie ostatni deskal Arkadiusza Andrejkowa. Jest piękny i pozwala zatrzymać w kadrze czasy, które minęły, a które jeszcze zachowały się w naszej pamięci.
Zawód dyplomowanego ekonomisty zdradziłem dla dziennikarstwa, kończąc studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarską przygodę rozpocząłem od tworzenia „Gazety Sanockiej-Autosan”, po czym pracowałem w „Podkarpaciu”, „Nowinach”, a następnie w „Tygodniku Sanockim”. I pewnie powiedziałbym już „stop”, gdyby nie moi wierni Czytelnicy, którzy nie pozwalają mi wyhamować. Od nich dowiedziałem się, że mam pisać do końca świata i jeden dzień dłużej, więc piszę. mail: marianstrus@wp.pl, tel. 661 530 759
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.