reklama
reklama

Schron BdPN na Połoninie Wetlińskiej „Chatka Puchatka” już w sierpniu będzie otwarty! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczady Wszyscy miłośnicy Bieszczadów, oraz Połoniny Wetlińskiej z niecierpliwością oczekują otwarcia nowego schronu Bieszczadzkiego Parku Narodowego "Chatka Puchatka". W planach pierwotnych otwarcie planowano na marzec 2022 jednak pogoda i trudne warunki pracy zweryfikowały go i został przesunięty na sierpień.
reklama

Pod względem architektonicznym prace przy budowie Chatki są zakończone. Bliskie zakończenia są również prace wykończeniowe wewnątrz obiektu. W lipcu planuje się dokonać formalnych odbiorów prac. Dodatkowo będzie wykonany drewniany taras widokowy po północnej stronie grzbietu oraz dwa tarasy kamienne wyposażone w ławy drewniane po stronie południowej. 


Wszystkie elementy otoczenia schronu zostaną połączone ścieżkami, wykonanymi z naturalnego piaskowca. W obrębie powierzchni użytkowanej turystycznie powstaną poręcze i bariery drewniane. Zostanie odnowione oznakowanie szlaków do stanu wcześniejszego (we współpracy z PTTK). Prace zewnętrze zaczęte w lipcu, kontynuowane będą w sierpniu i we wrześniu. Planowane są jednak tak, aby móc uruchomić obiekt w pierwszym tygodniu sierpnia oraz przywrócić dawny układ szlaków. Prace są finansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, Funduszu Leśnego oraz własnych BdPN. Pierwszego sierpnia jest uruchamiana oczyszczalnia ścieków, natomiast drugiego sierpnia jest planowany kolejny odbiór. Mamy takie marzenie aby w pierwszysch dniach sierpnia to wszystko ruszyło. Robimy cały czas dookoła czyli prace na zewnątrz. 

- mówi nam dr Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Znasz historię Chatki Puchatka?

Schronisko „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej było najwyżej położonym schroniskiem w Bieszczadach. Znajdowało się pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały. Posiadało 20 miejsc noclegowych w 2 salach zbiorowych, było czynne cały rok. 

Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej była najmniejszym z tego typu obiektów, ale i najwyżej położonym bieszczadzkim schroniskiem (1228 m.n.p.m.). Wybudowano ją w latach 50-tych jako wojskowy, przeciwlotniczy punkt obserwacyjny. Potem została przekazana na potrzeby turystyki. W 1956 r. schronisko przejęło rzeszowskie PTTK. Budynek przez dwa lata stał niezagospodarowany i przez pewien czas funkcjonował jako schronisko prowadzone przez harcerzy. W tym czasie nazywano go „Tawerną” lub „Republiką Wetlińską”. Od 1963 roku w schronisku zaczęła funkcjonować dyżurka bieszczadzkiego GOPR. Celom turystycznym zaczął służyć dopiero w 1967 r. Pierwszym gospodarzem schroniska był pan Ludwik „Lutek” Pińczuk. Miłośnik gór, który na kolejne 50 lat (z przerwami) został gospodarzem Chatki Puchatka, a także ratownikiem GOPR.

 

Nazwę schroniska – jak opowiada gospodarz – wymyślił sam Leonid Teliga, który w jednym z reportaży napisał, że „Czuje się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”

Przez ten czas budynek był rozbudowywany i nadbudowywany, ale niestety nie spełniał wymogów ani sanitarnych, ani przeciwpożarowych. W końcu został tak wyeksploatowany, że nie nadawał się już nawet do remontu, stąd decyzja o budowie nowego schronu. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama