Reklama

Lasy Państwowe dofinansują remonty mostów w Bieszczadach [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Bieszczady Od 2016 roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie dokładają się do remontów dróg wojewódzkich i lokalnych. W tym roku przy udziale funduszy leśnych wyremontowane zostaną mosty na Sanie w Lesku i w ciągu obwodnicy bieszczadzkiej w Jabłonkach.

Sankcjonuje to porozumienie podpisane 26 maja w siedzibie RDLP w Krośnie z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego i Podkarpackim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie w sprawie dofinansowania remontów ze środków nadleśnictw Baligród i Lesko oraz z Funduszu Leśnego.

 

W imieniu LP porozumienie podpisali: Wojciech Głuszko, nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród i Zbigniew Pawłowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko, w imieniu Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich dyrektor Piotr Miąso, zaś sygnatariuszem z ramienia samorządu województwa podkarpackiego był wicemarszałek Piotr Pilch. 

W spotkaniu uczestniczyli również: poseł na Sejm RP Adam Śnieżek, Przewodniczący sejmiku województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz oraz Radne województwa Podkarpackiego Dorota Łukaszczyk i Joanna Bril.

Od 2016 roku w kosztach związanych z modernizacją mostów uczestniczą nadleśnictwa. Dzięki wsparciu finansowemu Lasów Państwowych w ciągu dwóch pierwszych lat udało się odnowić kilkanaście obiektów. Łączne wsparcie ze strony leśnictwa na infrastrukturę drogową w regionie sięgnęło w 2016 roku kwoty 2,6 mln złotych, w 2017 roku - 3,7 mln złotych. W kolejnych latach podpisywane były umowy na wsparcie remontów mostów w ciągach dróg wojewódzkich, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. W roku 2020 na wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w regionie w zakresie dróg lokalnych Lasy Państwowe przeznaczyły 4,3 mln złotych, na ten rok zaplanowano 2,6 mln.  


Podpisana w środę umowa pomiędzy Samorządem Województwa Podkarpackiego a Lasami Państwowymi zakłada dofinasowanie kwotą 300 tysięcy złotych dalszych prac  związanych z modernizacją mostów na w Huzelach i między Jabłonkami a Cisną. Montaż finansowy środków budżetu województwa i Lasów Państwowych pozwala na szybszą realizację takich przedsięwzięć. Największe z nich to remont mostu w Lesku na Huzelach. Natomiast bardzo ważne dla drożności obwodnicy bieszczadzkiej są mosty w Jabłonkach. 

- Wiemy, jak uciążliwe, zarówno dla miejscowych, jak i turystów, są zwężenia w ciągu obwodnicy bieszczadzkiej. Gospodarując w górach, poczuwamy się do inwestowania w infrastrukturę drogową, dzieląc się wypracowanymi środkami i przeznaczając je na zadania najpilniejsze społecznie, a na pewno do takich należą drogi i mosty w Bieszczadach  - zaznacza Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie. 


Nadleśnictwa nadzorowane przez RDLP w Krośnie, poza wsparciem już opisanym, w roku 2021 dokonują obowiązkowych wpłat na partycypację w budowie, przebudowie lub remoncie dróg publicznych w wysokości 2,6 mln zł, jak również odprowadzają podatek leśny na rzecz samorządów w wysokości 15,3 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy