reklama
reklama

Igor Tuleja Światowym Prawnikiem Roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook Igor Tuleja

Igor Tuleja Światowym Prawnikiem Roku - Zdjęcie główne

foto Facebook Igor Tuleja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Centrum Międzynarodowych praw Człowieka (CIHR) – Northwestern Pritzker School of Low w Chicago przyznało polskiemu sędziemu IGOROWI TULEI nagrodę GLOBAL JURIST OF THE YEAR. To nagroda za odwagę sędziego Tulei, który otwarcie krytykował zachowanie prokuratury w polskim systemie sądownictwa i publicznie wypowiadał się przeciw polskiemu rządowi w obliczu działań odwetowych, jakich doświadczał.
reklama

Nagroda Global Jurist of the Year honoruje urzędującego sędziego, który wykazał się zaangażowaniem na rzecz praw człowiek i praworządności w obliczu przeciwności losu. – „Zaangażowanie sędziego Igora Tulei w uczciwość i niezawisłość sędziowską w obliczu prześladowań uosabia to, co Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka stara się docenić tą nagrodą” – powiedziała Juliet Sorensen – prof. wydziału prawa Uniwersytetu Northwestern.

    W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu nagrody, CIHR przypomniało, że w latach 2016-2018 polski rząd wprowadził w życie przepisy zmieniające postępowanie sądowe, m. in. tzw. ustawę kagańcową. Uprawniała ona izbę dyscyplinarną do wszczynania postępowań przeciwko sędziom za kwestionowanie programu partii rządzącej (wówczas PiS). Zezwalała ona również rządowi na zwalnianie sędziów lub obniżanie ich wynagrodzeń za wypowiadanie się przeciw ustawodawstwu wymierzonemu w sąd, a także za kwestionowanie legalności nowych nominacji sędziowskich. Sędzia Igor Tuleja wystąpił wówczas w telewizji i złożył wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wydanie orzeczenia w sprawie nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów.

 


Wtedy to uchylono mu immunitet, a on sam został zawieszony w czynnościach sądowych. W 2022 roku, po tym jak Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Izba Dyscyplinarna naruszyła demokratyczne zasady w sprawie sędziego Tulei, Izba Dyscyplinarna została zastąpiona Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Ta stwierdziła, że nie było uzasadnionego podejrzenia, że Igor Tuleja popełnił przestępstwo, które doprowadziło do jego zawieszenia. Wówczas Europejski Trybunał Praw Człowieka zbadał sprawę, nakazując przywrócenie sędziego Tulei do pracy. Tyle w uzasadnieniu.


    Kończąc dodajmy, że sędzia Igor Tuleja jest dziewiątym laureatem nagrody Global Jurist od the Year. Jej wręczenie nastąpi 7 marca br. w Chicago.

 Od autora: Sędzia Igor Tuleja, laureat światowej nagrody Global Jurist of the Year, jest dość dobrze znany sanoczanom, jako że w ostatnich latach dwukrotnie przebywał w Sanoku w ramach „Tour de Konstytucja”. Odwiedzał wtedy wiele polskich miast, aby unaoczniać Polkom i Polakom jak łamana jest Konstytucja, nieprzestrzegana niezależność sądów i niezawisłość sędziów, jak deptane są prawa obywatelskie. Przypomnijmy fragmenty jego „sanockiej” wypowiedzi z sierpnia 2023 roku;

Niezależne sądy i niezawisłość sędziów są jednym z filarów demokracji, dającym obywatelom gwarancje praworządności, do których mają prawo. Ale jest jeszcze coś takiego jak niezależność prokuratury, o którą walczy stowarzyszenie „Lex Super Omnia”. Miejmy świadomość, że jeśli obywatel trafi na prokuratora wykonującego czyjeś polecenia, a później na takiego samego sędziego, to może być pewien, że jest przegrany (…) Sędzia powinien być odporny i nie ulegać naciskom. Nie tylko tym politycznym, ale także medialnym i społecznym, które często już wcześniej, zanim zrobi to sąd, wydają wyroki. Odporność sędziów to również nieuleganie naciskom własnego środowiska

– mówił wówczas sędzia Igor Tuleja. 


Zwrócił on jeszcze uwagę na ważne zagadnienie wpływu obywateli na wymiar sprawiedliwości, o czym mówi 182 artykuł Konstytucji RP. 


Otóż nie ma takowego, zwłaszcza po tym, jak z sądów rejonowych wyrzucono ławników. A przecież w każdym zawodzie, czy to w sądzie, czy w prokuraturze, najważniejszy jest człowiek i jego kręgosłup moralny. Dotyczy to także adwokatów i radców prawnych, wypełniających ważną rolę w dziedzinie praworządności. To właśnie dzięki postawie całego środowiska prawniczego, władzy nie udało się podporządkować prawa według swoich życzeń

– stwierdził sędzia Igor Tuleja.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama