Reklama

Zwyczaje Bojków, rdzennych bieszczadzkich górali

Opublikowano:
Autor:

Zwyczaje Bojków, rdzennych bieszczadzkich górali - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zwyczaje Bojków to wspomnienie bogatej, ale i trudnej historii Bieszczadów. W poprzednim numerze Korso Sanockiego opisywaliśmy życie i wierzenia Bojków. Podróż z bieszczadzkimi góralami kończymy opisem ich najważniejszych zwyczajów, które niewiele różnią się od obecnych.

Ich tradycja, zwyczaje, wierzenia rozwijały się przez wieki niezmącone biegiem burzliwej historii – przetrwały rozbiory Polski, I i II wojnę światową. Uległy jednak pod naporem zamętów nacjonalistycznych po ostatniej wojnie. Na fali wysiedleń niemal cała ludność Bieszczadów została wypędzona ze swoich domów. Bojkowie jednak nie zaginęli w zupełności. Ich potomkowie przetrwali i żyją do dziś na dawnych tzw. ziemiach odzyskanych. To dzięki nim możemy dowiedzieć się, jak wyglądały zwyczaje Bojków zamieszkujących niegdyś Bieszczady.

Życie Bojków
Teren ten przed II wojną światową był jednym z najgęściej zaludnionych w Europie. Niemal w każdej dolinie usadowione były, zwykle wzdłuż potoku, domostwa, które charakteryzowało umiejscowienie wszystkich pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych pod jednym, stromym dachem. Za chyżą ciągnął się, zwykle aż do szczytu pobliskiego wzniesienia, wąski pas ziemi, który był podstawą utrzymania bojkowskiej rodziny, wszak Bojkowie żyli głównie z roli i pasterstwa.

Znojne życie Bojka w trudnym bieszczadzkim klimacie płynęło w swój ustalony, niezmienny sposób przez całe stulecia. Upływało ono w zgodzie z odwiecznym rytmem przyrody, zmianom pór roku i pracom polowym. Bojkowie byli również niezwykle przywiązani do swoich tradycji oraz wiary. Naczelne miejsce w życiu każdej lokalnej społeczności odgrywały ceremoniały podporządkowane w dużej mierze kalendarzowi liturgicznemu cerkwi. Nie sposób oczywiście opisać wszystkich z nich, ale spróbujemy opowiedzieć chociaż o tych najbardziej ciekawych.

Więcej w 28 numerze Korso Gazeta Sanocka

Nasze Bieszczady http://www.naszebieszczady.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE