Reklama

Zwrot w emeryturach

Opublikowano:
Autor:

Zwrot w emeryturach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po zmianie przepisów emerytalnych uprawnieni ruszyli z wnioskami do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sanocki oddział ZUS, w ciągu pierwszego miesiąca po modyfikacjach, uwzględnił 831 wniosków.

Od 1 października weszły w życie zmiany w przepisach emerytalnych. Wiek emerytalny znów wynosi: 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Wnioski o przyznanie emerytury na nowych zasadach można było składać już od 1 września.

Na terenie Podkarpacia jest około 17 000 osób, które po zmianie przepisów mają prawo do przejścia na emeryturę. Minimalne świadczenie wynosi 1000 zł brutto. Ale warunkiem do jego przyznania jest przepracowanie najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Ponad 8 tysięcy mieszkańców Podkarpacia zdecydowało się skorzystać z uprawnień, jakie daje nowa ustawa, obniżająca wiek emerytalny i już złożyło wnioski o emeryturę w oddziałach ZUS.

8 procent za każdy rok
Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dłuższa praca oznacza wyższe świadczenie, bowiem za każdy rok przepracowany dłużej, już po osiągnięciu wieku emerytalnego, nasza emerytura zwiększy się o około 8 proc. Celem przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego jest przede wszystkim umożliwienie każdemu ubezpieczonemu podjęcie samodzielnej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Ustawa określa minimalny wiek emerytalny. Każdy ubezpieczony sam podejmuje decyzję o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Związana jest ona z oczekiwaniami co do wysokości otrzymywanych w przyszłości świadczeń emerytalnych, oceną stanu zdrowia, sytuacją ogólną i indywidualną pozycją na rynku pracy czy planami dotyczącymi długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej itp.

Najwięcej w czwartym kwartale
- Obniżenie od października wieku emerytalnego spowodowało zwiększenie liczby klientów i składanych wniosków o emeryturę -  tłumaczy Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim. - Szacuje się, że najwięcej wniosków wpłynie w czwartym kwartale tego roku. Według prognoz w całym kraju będzie ich ponad 330 tys., z czego na województwo podkarpackie przypadnie około 17 tysięcy.

Jak podkreśla rzecznik, warto pamiętać, że decyzja każdej osoby o przejściu na emeryturę jest jej prawem, a nie obowiązkiem.

Doradca emerytalny w każdej placówce
Zwiększona liczba klientów  była zauważalna w szczególności w pierwszych dniach września. ZUS był na to przygotowany, bo już od lipca we wszystkich placówkach utworzył stanowiska doradcy emerytalnego.

Jak wyjaśnia rzecznik, doradca odpowiada potencjalnym emerytom na wszystkie pytania dotyczące świadczenia. Dodatkowo może wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia. 

Rzecznik przypomina, że sale obsługi klientów są otwarte we wszystkich placówkach ZUS w poniedziałki w godzinach od 8 do 18, a od wtorku do piątku - od 8 do 15. 

Więcej w 41 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE