Reklama

Zwolnienie lekarskie nie tylko od lekarza

Opublikowano:
Autor:

Zwolnienie lekarskie nie tylko od lekarza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zwolnienie lekarskie może wystawić asystent medyczny w imieniu lekarza. Musi mieć jednak stosowne do tego upoważnienie. Jest ono ważne przez rok, a po upływie 12 miesięcy trzeba wystawić kolejne.

Lekarze mogą upoważnić asystentów medycznych do wystawiania e-zwolnień od 23 października 2018 r. Takim asystentem, który w imieniu danego lekarza wystawi e-ZLA,  może być każda osoba, która wykonuje zawód medyczny lub choćby czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Zatem asystentem medycznym może być zarówno pielęgniarka, ratownik medyczny jak i sekretarka medyczna. Ważne by miała swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i była wpisana do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM) pod adresem https://ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/.

Profil na PUE ZUS musi też posiadać lekarz, w którego imieniu asystent będzie wystawia elektroniczne zwolnienie. Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich odbywa się w systemie RAM. Następnie informacja ta jest przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyska dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS, dzięki którym wystawi e-ZLA. - Upoważnienie dla asystenta może być wystawione maksymalnie na rok. Po upływie tego okresu lekarz będzie musiał wystawić kolejne, ponownie na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Aby to zrobić musi zalogować się w Rejestrze Asystentów Medycznych (RAM) i stworzyć nowe upoważnienie. Przypominam, że w każdej chwili lekarz może takie upoważnienie wycofać – wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

 

 

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE