Reklama

Zwiedziliśmy farmę fotowoltaiczną w Lesku. Ten ogrom energii robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2020 roku PGE Energia Odnawialna uruchomiła elektrownię fotowoltaiczną w Lesku. Jednomegawatowa inwestycja składa się z zamontowanych na powierzchni 2 ha blisko 3 tysięcy paneli o mocy 350 W każdy.

Elektrownia fotowoltaiczna PV Lesko została wyposażona w panele monokrystaliczne. To obecnie najbardziej wydajna i efektywna technologia, dominująca na rynku. Sprawność tego typu ogniw szacuje się na poziomie 18-20 proc. Mogą one produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia, w warunkach typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce.

Farma fotowoltaiczna to instalacja składająca się z paneli ustawionych na specjalnych konstrukcjach typu wsporniki pod kątem 30-40 stopni, połączonych ze sobą szeregowo i równolegle. W każdym takim module znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, wykonane z materiału półprzewodnikowego. Najważniejszą częścią instalacji fotowoltaicznej są panele zbudowane z krzemowych ogniw fotowoltaicznych. To właśnie w tych modułach energia słoneczna przetwarzana jest na energię elektryczną.

Zjawisko to jest wynikiem zmiany właściwości elektrycznych półprzewodnika, jakim jest krzem, pod wpływem światła słonecznego. Ogniwa (moduły) fotowoltaiczne łączy się w panele, aby wytwarzały pożądaną ilość energii. Na pojedynczy panel składa się zwykle około 40 do 80 ogniw. Działając jak duży naturalny reaktor jądrowy, słońce w każdej chwili uwalnia małe pakiety energii, zwane fotonami, które przemierzają około 150 milionów kilometrów wokoło 8,5 minuty, aby dotrzeć do ziemi.

Liczba fotonów, które docierają do planety w ciągu każdej godziny, byłaby w stanie wytworzyć wystarczającą ilość energii do zaspokojenia globalnego zapotrzebowania na prąd przez cały rok.

Fotony, które pochodzą z promieni słonecznych, wzbudzają w ogniwach ruch elektronów, który wpływa na powstawanie napięcia elektrycznego. W ten sposób inicjują reakcję fizyczną, której efektem jest powstanie prądu elektrycznego. Prąd stały z paneli fotowoltaicznych trafia do kluczowego elementu instalacji - falownika. Przekształca on prąd stały w prąd zmienny, dostosowując go do parametrów sieci elektrycznej. Falownik fotowoltaiczny zwany też inwerterem umożliwia sterowanie i kontrolowanie pracą całego systemu fotowoltaicznego. Wraz z rozwojem technologii i spadkiem kosztów instalacji fotowoltaicznych, zdolność do wykorzystania ilości energii słonecznej z roku na rok rośnie.

PGE cały czas poszukuje gruntów pod inwestycje. Z punktu widzenia Grupy, najkorzystniejsze pod względem inwestycyjnym są: niezacienione, płaskie działki o dużych powierzchniach, położone na gruntach 4, 5 i 6 klasy z dostępem do drogi, zlokalizowane w pobliżu stacji transformatorowej lub linii elektroenergetycznej. Zgodnie ze strategią PGE Energia Odnawialna do 2030 roku zamierza zbudować instalacje o mocy nawet 3 GW. Pozwoli to na uzyskanie 25% udziału w segmencie PV w kraju oraz umocni Grupę na pozycji lidera rynku OZE w Polsce.

Będą to zarówno jednomegawatowe projekty jak i znacznie większe przedsięwzięcia, realizowane na gruntach własnych Grupy, dzierżawionych od prywatnych właścicieli, samorządów, instytucji kościelnych, a także na gruntach spółek skarbu państwa. Już dziś na potrzeby programu PV Grupy kapitałowej PGE, spółka PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła ponad 3000 ha gruntów, na których można zbudować farmy słoneczne o mocy ponad 2000 MW.

Jeszcze w tym roku PGE Energia Odnawialna rozpocznie budowę jednej z największych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce. Chodzi o instalację składającą się z dwóch farm PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2. Powstanie ona do końca 2023 roku na terenie gminy Grębów w powiecie tarnobrzeskim na Podkarpaciu. Kolejne inwestycje w regionie to jedno mega watowa PV Lesko 2 (uruchomienie w pierwszym kwartale 2023 roku) oraz inwestycja w powiecie brzozowskim w połowie 2025 roku.

Dodatkowo spółka do końca 2022 roku ma w planach uzyskanie szeregu pozwoleń na budowę projektów PV o mocy około 260 MW. To bardzo dużo biorąc pod uwagę, że otrzymanie wszystkich zgód, decyzji środowiskowych i innych niezbędnych dokumentów trwa wiele miesięcy. W kolejnych latach gdy ten proces przyspieszy, PGE będzie mogła rokrocznie ogłaszać przetargi na ponad 300 MW w energetyce słonecznej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy