Reklama

ZUS skontroluje czy masz uprawnienia do renty rodzinnej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

ZUS skontroluje czy masz uprawnienia do renty rodzinnej - Zdjęcie główne

foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdy student lub uczeń (jeżeli ukończył 16. rok życia), który pobiera rentę rodzinną po zmarłym rodzicu lub opiekunie - powinien zawiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o kontynuowaniu nauki lub jej zakończeniu. ZUS w trakcie wypłacania studentowi lub uczniowi renty rodzinnej jest zobowiązany do potwierdzenia faktu odbywania/kontynuowania nauki.

Dokumentem potwierdzającym naukę i prawo do renty rodzinnej jest zaświadczenie uczelni lub  szkoły o kontynuowaniu nauki. Zaświadczenie takie powinno być dostarczone do ZUS przez studentów, niezwłocznie po otrzymaniu pisma z ZUS lub zakończeniu programowego toku studiów, a uczniów szkół ponadpodstawowych najpóźniej we wrześniu. 

Jeśli nauka jest kontynuowana, renta rodzinna przysługuje do czasu jej zakończenia, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia. Chyba że osiągnięcie tego wieku przypada na ostatni rok studiów, wówczas renta rodzinna przysługuje do końca roku akademickiego.

Jeżeli uczeń lub student przerwał naukę, musi jak najszybciej o tym fakcie zawiadomić ZUS, który wstrzyma wypłatę renty. W przeciwnym razie świadczenie będzie nadal wypłacane i w konsekwencji świadczeniobiorca będzie musiał zwrócić nadpłaconą rentę wraz z odsetkami. 

W przypadku niedopełnienia obowiązku zawiadomienia o ukończeniu/przerwaniu nauki ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia oraz wydać decyzję o zwrocie nadpłaconej renty.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy