Reklama

Reklama

Żołnierze Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Nisku wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej [FOTO]

Opublikowano: 19 grudnia 2019 12:42
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższą niedzielę 22 grudnia o godz. 12.00 na placu apelowym 3. Batalionu Inżynieryjnego w Nisku słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzą żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Żołnierze złożą przysięgę na sztandar podkarpackich terytorialsów w obecności rodzin, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów oraz mieszkańców Podkarpacia. To już piąta i ostatnia w tym roku przysięga podkarpackich terytorialsów.

Przysięgę poprzedzi msza święta w kościele pod wezwaniem świętego Józefa w Nisku o godz. 10.30, następnie uroczystości przeniosą się na plac apelowy. O 12.00 dowódca uroczystości złoży meldunek o gotowości do przysięgi płk. Dariuszowi Słocie – dowódcy brygady. Terytorialsi będą przysięgać na sztandar Podkarpackiej Brygady OT, który 27 września płk Słota otrzymał z rąk Prezydenta RP – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy. Będzie to również wyjątkowa ceremonia, ponieważ w tym dniu czterdziestu uczestników kursu podoficerskiego „SONDA” z rąk dowódcy brygady otrzyma promocję na pierwszy stopień podoficerski. Uroczystości będzie towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 32. Batalion Lekkiej Piechoty z Niska a oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

Tuż obok centralnych obchodów będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy (quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską) będący na wyposażeniu Podkarpackiej Brygady, który zaprezentują żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Ponadto wystawione zostanie stoisko promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać o nowotworzonej formacji, czy o tym, jak szkolą się terytorialsi w czasie ćwiczeń rotacyjnych i zintegrowanych. Dodatkowo chętni będą mogli zaczerpnąć informacji dotyczących tego, jakie kroki należy poczynić, aby wstąpić do pododdziałów WOT.

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które tym razem odbyło się na obiektach szkoleniowych w Nisku. Pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek szkolenia żołnierzy – ochotników. Już od następnego miesiąca będą się szkolić rotacyjnie w systemie weekendowym przynajmniej raz w miesiącu w wymiarze dwóch dni. Cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

****

Akredytacja mediów odbędzie się na biurze przepustek 3. Batalionu Inżynieryjnego w Nisku,
ul. Sandomierska 20 w godz. 11.15 do 11.30.

****

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała
w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.
W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut żołnierzy WOT. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy prawie 23 tys. żołnierzy.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.