Reklama

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięgali w Dębicy [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę, 4 października na stadionie miejskim przy ulicy Saperów słowa roty wypowiedziało 66 żołnierzy ochotników 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Wśród nich było 28 studentów i uczniów szkół ponad podstawowych oraz 18 kobiet. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, wojska, duchowieństwa oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

„…służba wojskowa, którą dziś rozpoczynacie składając przysięgę, jest zaszczytna, ale również bardzo odpowiedzialną formą pracy dla Polski i Jej obywateli. Wyjątkowość służby wyraża się poprzez słowa „Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić”,
a także w credo terytorialsów: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Dołączając do Wojsk Obrony Terytorialnej zobowiązujecie się do opieki nad Waszą najbliższą okolicą oraz jej mieszkańcami, do stałej gotowości i szybkiej reakcji na zagrożenia, a także do szczególnego zaangażowania
i poświęcenia. Nie mam wątpliwości, że doskonale wywiążecie się z tego zobowiązania…” –
napisał w liście Mariusz Błaszczak ministra obrony narodowej do żołnierzy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 


 

O godz. 11.00 dowódca uroczystości ppłk. Roland Waszkowiak złożył meldunek o gotowości pododdziałów do przysięgi dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Dariuszowi Słocie.

 

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt odegraniu hymnu państwowego, przed front szyku wystąpił poczet sztandarowy, a następnie słowa roty przysięgi wypowiedzieli żołnierze Podkarpackiej Brygady OT, którzy tym samym zakończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił kapelan dębickiego batalionu ksiądz ppor. Marcin Krępa.

 

 

Przysięga wojskowa to bardzo ważna uroczystość w życiu każdego żołnierza. Jest zobowiązaniem żołnierzy wobec państw i narodu. Żołnierze przysięgali na sztandar 3.PBOT, który w 80 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota - dowódca brygady odebrał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy.


 

Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.

 

W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut terytorialsów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE