Reklama

Zobaczcie Dzieło Arkadiusza Andrejkowa

Opublikowano: czw, 31 sty 2019 11:49
Autor:

Zobaczcie Dzieło Arkadiusza Andrejkowa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 30 stycznia w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej można oglądać obraz autorstwa artysty z Sanoka - Arkadiusza Andrejkowa.

Obraz inspirowany jest fotografią wykonaną przez Józefa Ulmę w 1923 r., przedstawiającą jego rodziców Marcina i Franciszkę z domu Kluz, siostrę Marię oraz braci Antoniego i Władysława. Podłożem dla obrazu jest stara mapa szkolna pochodząca ze Słowacji, która dzięki swojemu zużyciu i wycofaniu z obiegu szkolnego stała się idealną formą podobrazia do przetworzenia starej fotografii rodzinnej. Naturalnie zniszczona mapa przyjęła na siebie ciężar drugiego życia.

Obok obrazu Arkadiusza Andrejkowa prezentowane jest oryginalne zdjęcie, które posłużyło jako inspiracja do stworzenia pracy. Fotografia pochodzi z rodzinnych zbiorów Jerzego Ulmy, syna widocznego na fotografii i obrazie Władysława Ulmy, brata Józefa, który podczas okupacji niemieckiej, wraz z żoną i dziećmi, ukrywał ośmioosobową grupę Żydów z rodziny Goldman.

Dzieło można oglądać do 20 marca br. w Sali wystaw czasowych w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Prezentowane dzieło przybrało formę instalacji, którą wkomponowano w salę wystaw czasowych znajdującą się w markowskim Muzeum. Obejrzeć je może każdy kto do odwiedzi nasze Muzeum. Bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy (Jakub Zaczkiewicz, Specjalista ds. Promocji i Animacji)

Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej zostało oficjalnie otwarte w 2016 roku. Jego podstawowym celem jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE