Reklama

Od teraz do 15 punktów karnych za drogowe przewinienia. Więcej punktów m.in. za prędkość. Do tego podwójne kary. Sprawdź szczegóły! [RAPORT]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Od teraz do 15 punktów karnych za drogowe przewinienia. Więcej punktów m.in. za prędkość. Do tego podwójne kary. Sprawdź szczegóły! [RAPORT] - Zdjęcie główne

Nowe przepisy wchodzą w życie 17 września. Naprawdę warto się z nim zapoznać. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W styczniu zaostrzyły się przepisy drogowe - kierowcy łamiący zasady karani są wyższymi mandatami. Najbardziej kontrowersyjne zmiany wchodzą jednak w życie teraz. Czekają nas wyższe punkty karne, obowiązywać zacznie również przepis o recydywie. Zapoznaj się ze szczegółami, zanim usiądziesz za kierownicą.

Od soboty, 17 września kierowcy, którzy łamią przepisy ruchu drogowego muszą się spodziewać kolejnej dotkliwej kary - wyższych niż obecnie punktów karnych. Zmienia się prawo. Nietrudno będzie o utratę prawa jazdy. 

Nawet 15 punktów za jedno wykroczenie 

Co dokładnie nas czeka? Przede wszystkim łatwiej będzie można stracić prawo jazdy. Policjant bowiem będzie mógł za jedno przewinienie nałożyć na pirata 15 - a nie jak teraz 10 - punktów karnych. 

W styczniu weszła w życie nowelizacja przepisów ruchu drogowego.  Spowodowała ona, że zmieniła się wysokość maksymalnej grzywny, która może być nałożona na pirata drogowego. Zwiększono ją z 5 do 30 tys. zł. Tak wysoki mandat grozi m.in. tym, którzy prowadzą pojazd bez uprawnień, lub też nie stosują się do zakazu wyprzedzania. 

Teraz kierowcy, którzy łamią przepisy muszą się spodziewać, że zostaną na nich nałożone wyższe punkt karne. Aż 15 punktów karnych dostaną za:

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście.
 • Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej.
 • Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
 • Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem.
 • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
 • Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu: na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
 

Ponadto, zwiększono również liczbę punktów karnych, która zostanie nałożona na kierowców, którzy przekraczają prędkość. I tak, 

 • Przekroczenie prędkości o maksymalnie 10 km/h – 50 zł. (nadal bez punktów)
 • od 11 do 15 km/h – 100 zł i 3 punkty karne (obecnie są 2);
 • od 16 do 20 km/h – 200 zł i 3 punkty karne (są 2);
 • od 21 do 25 km/h – 300 zł i 6 punktów karnych (są 4);
 • od 26 do 30 km/h – 400 zł i 6 punktów karnych (są 4);
 • od 31 do 40 km/h – 800 zł i 10 punktów karnych (jest 6);
 • Od 41 do 50 km/h – 1000 zł i 13 punktów karnych (jest 8);
 • Od 51 do 60 km/h – 1500 zł i 15 punktów karnych (jest 10);
 • Od 61 do 70 km/h – 2000 zł i 15 punktów karnych (jest 10);
 • O 71 km/h i więcej – 2500 zł i 15 punktów karnych (jest 10); 
 

Przed zmianami przepisów maksymalna liczba punktów karnych, jaką można było dostać za jedno wykroczenie, wynosiła 10, teraz, za jednym razem będzie można ich dostać nawet 15. To znacznie zwiększa ryzyko utarty prawa jazdy

– mówi asp. Sebastian Wiśniewski, oficer prasowy policji w Koninie.

Również od 17 września obowiązywać zaczyna przepis o recydywie wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku kolejnego popełnienia niektórych z nich, np. kolizji drogowej czy przekroczenia dozwolonej prędkości, stawka mandatu zwiększy się dwukrotnie. A więc, jeśli taryfikator za dane wykroczenie przewidywał dotychczas mandat 500 zł, to teraz wyniesie on 1000 zł. Jak podkreśla Sebastian Wiśniewski, w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości recydywie będą podlegać wykroczenia powyżej 30 km/h.  

Recydywa dotyczy tylko kwoty mandatu. Punkty karne też będą zwiększone, ale to już według nowych danych taryfikatora 

– zaznacza Sebastian Wiśniewski.

Po utracie prawa jazdy kierowcę czeka ponowny egzamin 

Kierowcy, którzy uzbierają więcej niż 24 punkty, będą musieli ponownie zdać egzamin. Ci, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok, stracą dokument po przekroczeniu już 20 punktów. Ponadto, po wejściu w życie nowych przepisów, punktów karnych nie będzie można zmniejszać poprzez wzięcie udziału w specjalnych kursach. Punkty zostaną wymazane po dwóch latach - licząc nie od dnia popełnienia wykroczenia, a od chwili uiszczenia mandatu.

Nowelizacja ma na celu - tradycyjnie - zwiększenie bezpieczeństwo na naszych drogach. Podwyższone w styczniu kwoty mandatów dały dużo do myślenia kierowcom, których wcześniejsze kary nie mobilizowały do przepisowej jazdy. Chodzi nie tylko o przekraczanie prędkości, ale również wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, czy też wjeżdżanie na przejazd kolejowy, w momencie, kiedy zamykają się szlabany. Przypomnijmy, za co i możemy obecnie dostać najwyższy mandat karny. 

 • Korzystanie z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez prowadzących inne auta – 2500 zł.
 • Objechanie opuszczonych zapór – 2000 zł.
 • Naruszenie zakazu wjazdu za przejazd kolejowy – 2000 zł.
 • Jazda autostradą lub drogą szybkiego ruchu w kierunku przeciwnym – 2000 zł.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 1500 zł.
 • Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych – 1500 zł.
 • Naruszenie zakazu wyprzedzania innego pojazdu – 1000 zł.
 • Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych – 800 zł.
 

Czy coraz większy rygor poprawia bezpieczeństwo na drogach? 

Ze statystyk przekazanych nam przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a opracowanych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, wynika, że liczba wypadków powoli maleje. Na pojedyncze wzrosty danych z 2021 r. na 2022 r. wpłynęła pandemia, która w 2021 roku silnie zmieniła funkcjonowanie ruchu drogowego. Mimo tych okoliczności, notuje się jednak rzeczywisty spadek liczby ofiar śmiertelnych czy liczby kolizji.  

Poprawę bezpieczeństwa na drogach potwierdza asp. Sebastian Wiśniewski. Jak mówi, liczba wypadków i kolizji drogowych zmniejszyła się choćby w powiecie, w którym pracuje. Według niego to nie tylko efekt zmian przepisów, wysokich kar za popełniane wykroczenia czy możliwości utraty prawa jazdy za przekroczenie 50 km/h. 

Wynika to również z samej służby pełnionej przez policjantów wydziału ruchu drogowego. Staramy się wystawiać więcej patroli i możemy stwierdzić, że mieszkańcy coraz częściej respektują wprowadzane przepisy. Większość z nich w terenie zabudowanym zmniejsza prędkość do 50 km/h 

– podsumowuje policjant.  

Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy