W Polsce następują dwie zmiany czasowe. Pierwszej, wiosennej, dokonujemy w noc z 30 na 31 marca, wtedy to godzina przesuwa się o jedną w przód, a my śpimy “godzinę krócej”. Druga, zimowa, następuje w ostatni weekend października. Tej nocy wiele linii pociągowych funkcjonuje inaczej niż zazwyczaj, by zachować spójność godzin przejazdów.
Jakie modyfikacje przewidują Polskie Koleje?
Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy. W związku z cofnięciem wskazówek zegara z godziny 3:00 na 2:00 w nocy z 28 na 29 października, pociągi kursujące około godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę.
- czytamy na stronie PKP Polskich Linii Kolejowych S. A.
Czy zmiana czasu wpływa także na linie autobusowe?
Sanok
W Sanoku nie są przewidziane żadne modyfikacje liniii autobusowych komunikacji miejskiej w noc zmiany czasu z letniego na zimowy.
- informuje nas SPGK Sanok.
Kursy międzymiastowe
Autobusy podróżują niezależnie od zmiany czasu, jednak podróżujący mogą dotrzeć na miejsce godzinę przed planowanym przyjazdem. To znaczy, jeśli autobus podróżuje nocnym kursem przykładowo z Sanoka do Warszawy i planowany przyjazd jest na godzinę 7, na miejsce dotrze już o godzinie 6.
Trwają rozmowy o rezygnacji ze zmian czasowych
Komisja Europejska na wniosek Parlamentu Europejskiego w 2018 roku rozpoczęła prace nad zmianą przepisów dotyczących zmiany czasu. Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od 2021 r. Zostało to jednak zawieszone z powodu pandemii COVID-19. Aktualnie powrócono do rozmów w tym temacie, ogłoszono jednak, że co najmniej do 2026 roku będziemy jeszcze dokonywać zmian czasowych na letni i zimowy.
Jak na sanoczan wpływa zmiana czasu?
No niby nic nie zmienia, jak wstawałem o 6 do pracy tak wciąż wstaję. Ale jednak jak widzę noc za oknem, a potem jeszcze długo jest ciemno, to jestem zmęczony. Odechciewa się człowiekowi wstawać, robić cokolwiek, tak jakby mózg czuje, że jest noc. Jak wstaje, gdy jest już słońce to od razu więcej energii i bardziej się chce.
- mówi Jacek.
O ja to bym najchętniej przeleżała cały ten okres zimowy pod kołdrą. Wstaje do pracy - ciemno, wracam z pracy - ciemno. Ani myślę o jakiś spacerach, wyjściach z domu, taki ponury okres. Na pewno miałabym więcej sił do działania, gdybym nie musiała sporą część czasu funkcjonować "po ciemku". Jestem zdecydowanie za zniesieniem tych zmian i pozostawieniem czasu letniego. Po co komu takie zmiany?
- mówi Mariola.
Mi to właściwie nic nie robi. Nawet nie zwracam na to uwagi. Jest ciemno, ale nie przeszkadza mi to w funkcjonowaniu.
- mówi Paweł.
Sanoczanie, co uważacie o zmianie czasu? Czy słusznie rozważa się odejście od trybu zmianowego?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.