Reklama

Zmarł Andrzej Brygidyn - wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Sanoku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 9 w Sanoku

Zmarł Andrzej Brygidyn - wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Sanoku - Zdjęcie główne

foto Szkoła Podstawowa nr 9 w Sanoku

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Andrzej Brygidyn zmarł 28 grudnia 2021 roku przeżywszy 74 lata. Zostanie zapamiętany przez sanoczan jako pedagog, który wykształcił wiele pokoleń uczniów.

Urodził się w Sanoku. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego Męskiego w Sanoku z 1965 roku. Ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie z tytułem magistra historii. W 1991 uzyskał III stopień specjalizacji zawodowej w zakresie nauczania historii. Pracował na stanowisku nauczyciela historii w sanockich szkołach podstawowych: nr 5, nr 4 oraz nr 7. Od 1977 był dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 7 im. 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej w Sanoku.

Od 26 kwietnia 1999 objął stanowisko dyrektora powstałego w wyniku przekształcenia SP nr 7 Gimnazjum nr 4 im. 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty do 2003 r. W 2001 obchodził jubileusz 35-lecia pracy w zawodzie nauczyciela. Pracował także w II LO w Sanoku. Był inicjatorem powstania i twórcą otwartego w 1999 Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Sanoku, którego został dyrektorem od 2003. Ponadto został dyrektorem Podkarpackiego Centrum Doskonalenia i Doradztwa, Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego i Niepublicznego Uzupełniającego dla Dorosłych (2008) oraz Sanockiej Szkoły Policealnej (2011), Wyższej Szkoły Sanockiej (2012). Jako nauczyciel historii uzyskał III stopień specjalizacji zawodowej.

Publicysta i autor publikacji z zakresu II wojny światowej, historii współczesnej, także w ujęciu lokalnym miasta Sanoka i ziemi sanockiej. Jako publicysta i autor został współpracownikiem czasopism regionalnych (m.in. „Gazeta Sanocka – Autosan”, „Tygodnik Sanocki”). W 1991 Komisja Historyczna Rady Miasta Sanoka przyznała dotację w wysokości 25 mln zł na wydanie książki A. Brygidyna pt. Kryptonim „San”.

 

W okresie PRL był lektorem sanockiego oddziału Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. W 1980 został wiceprezesem ds. wychowawczych powołanego wówczas klubu łyżwiarstwa szybkiego SKŁ Górnik Sanok. Sprawował mandat radnego Miejskiej Rady Narodowej (MRN) w Sanoku; wybrany w wyborach w 1988 z ramienia PZPR. 10 lipca 1991 został wybrany członkiem zarządu Towarzystwa Rozwoju i Upiększania Miasta Sanoka. Został członkiem Stowarzyszenia Korporacji Literackiej w Sanoku.

Laureat wielu nagród. Odznaczony medalem „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”  i „Zasłużony dla Sanoka”. Członek honorowy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy