Reklama

„Złoty” skansen i uroczysko w Iwli [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

„Złoty” skansen i uroczysko w Iwli [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powszechnie znane i cenione przez internautów Mapy Google, z okazji 15-lecia swego powstania, ogłosiły ranking atrakcji turystycznych w Polsce. 16 najwyżej ocenionym obiektom, po jednym w każdym województwie, przyznano „ZŁOTE PINEZKI”. Zwycięzcą rankingu w województwie podkarpackim zostało Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Popularnemu skansenowi wystawiono 5297 opinii, których średnia wyniosła 4,7. To znakomity wynik!

Z popularnych wśród internautów Map Google korzysta dziś ponad 1 miliard użytkowników z różnych zakątków globu. W ciągu tych piętnastu lat do Map dodano ponad 200 milionów miejsc. Obecnie użytkownicy dodają ponad 20 milionów wpisów każdego dnia. To najlepszy dowód potęgi Jubilata i ranga sukcesu sanockiego skansenu!

Zachęcony popularnością Map Google, postanowiłem zaglądnąć w inne proponowane przezeń niezwykłe miejsce, znajdujące się na Podkarpaciu, „rzut beretem” od Dukli, a jest nim WODOSPAD w IWLI. Z Map Google dowiedziałem się, że jest on najbardziej znanym wodospadem Beskidu Niskiego. Położony na potoku Iwielka, w dolinie zwanej od czasów II wojny światowej „Doliną Śmierci”.

O ile trafienie do Iwli (z Dukli droga asfaltowa do Iwli, przez Teodorówkę) nie stanowiło problemu, o tyle odszukanie samego wodospadu owszem tak. Żadnych oznakowań, żadnych podpowiedzi. Naprowadził mnie jeden z mieszkańców Iwli, mówiąc, że „trzeba pojechać jeszcze kawałek dalej, samochód zostawić przy drodze i ścieżką podejść pieszo na miejsce. To tylko kilka minut drogi!” Podpowiedź okazała się cenna. Wiedziałem, że nie mogę liczyć na żaden parking, że trzeba zjechać na pobocze drogi i na wyczucie skierować się ścieżką w określonym kierunku.

Tak też zrobiłem. Momentami miałem wątpliwości czy nie zbłądziłem, jako że dróżka momentami wcale nie przypominała dróżki, zarośnięta była drzewkami i krzakami. Ale po chwili dał się słyszeć szum wody i zza zarośli ukazał się poszukiwany wodospad. Całe miejsce okazało się bardzo urocze, nie dziwota, że przez wielu nazywane jest uroczyskiem. Idealne do kontemplacji, ukojenia nerwów, schłodzenia źródlaną wodą twarzy, zrobienia ciekawych zdjęć. Była też okazja do przemyślenia czy samorząd gminy Dukla wraz z sołectwem Iwla nie powinny pomyśleć nad umieszczeniem w Iwli znaków informacyjnych prowadzących na miejsce, wydzieleniem miejsca na parking i odkrzaczeniem ścieżynki wiodącej od drogi ku wodospadowi.

Tak niedużo, a tak dużo! – Wszystko przez ten Internet, przez te Mapy Google! – pomyślałem. Wcześniej mało kto o wodospadzie w Iwli słyszał. A dziś? Wielu turystów, zwiedzających Podkarpacie, wybiera sobie trasę zwiedzania uwzględniającą m. in. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce, Muzeum i park pałacowy w Dukli, pustelnię św. Jana „Na puszczy”, Ośrodek Edukacyjny Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej, a zimą Ośrodek Narciarski „ChyrowaSki” w Chyrowej. Będąc w tych miejscach, aż prosi się, żeby zerknąć na Wodospad na Iwielce, do czego Państwa zachęcam, a władze w Dukli do działania namawiam!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE