Reklama

Zielony, innowacyjny i nowoczesny Sanok 4.0! Radni miejscy byli jednogłośni

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości -Bardzo się cieszę, że pomysł związany z dekarbonizacją systemu ciepłowniczego, nad którym pracowaliśmy ponad rok, uzyskał pozytywną opinię rady - komentuje burmistrz Sanoka, Tomasz Matuszewski.

- Przed nami kolejne wyzwania oraz działania związane z założeniem spółki i pozyskaniem środków finansowych na rozpoczęcie realizacji projektu wodorowego w Sanoku. 

- kontynuował burmistrz.

Wczoraj podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Sanoka została podjęta ważna dla dalszego rozwoju spółki miejskiej i Sanoka uchwała. Priorytety unijnej oraz krajowej polityki energetycznej i anomalie w modelu funkcjonowania systemu emisji gazów cieplarnianych wywołały konieczność transformacji systemu energetycznego na poziomie krajowym oraz lokalnym. Wymusza to na samorządach oparcie gospodarki komunalnej na niskoemisyjnych źródłach energii. Dlatego też miasto nawiązuje współpracę i podejmuje działania zmierzające do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej. 

Jak wyjaśnia burmistrz, celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez zmniejszenie energochłonności gospodarki komunalnej oraz podniesienie udziału odnawialnych źródeł energii w lokalnym miksie energetycznym i uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw paliw. Działanie to pozostaje w pełnej zgodzie z celami wyznaczonymi dla Polski w ramach Polityki Energetycznej do 2040 r.

Strategicznym celem jest przeprowadzenie działań służących realizacji inwestycji, która obejmie:

  • utworzenie własnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej - instalacji fotowoltaicznej, 
  • instalacji nowoczesnej pompy ciepła obniżającej emisję dwutlenku węgla oraz gazów cieplarnianych przy równoczesnym zwiększeniu produkcji energii,
  • budowę magazynu energii,
  • instalacji do elektrolizy
  • stacji tankowania wodoru wraz z szybkim ładowaniem.

Realizacja Projektu będzie wymagała utworzenia przez SPGK Sanok spółki celowej.

Obecnie współpracujemy z wieloma podmiotami i instytucjami, które wspierają ten projekt. Jeszcze raz dziękuję radnym za jednomyślność i podjęcie tej ważnej dla dalszego rozwoju Sanoka decyzji.

- mówi Tomasz Matuszewski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy