Reklama

ZDANIE ODRĘBNE: Po wyborach [Felieton]

Opublikowano:
Autor:

ZDANIE ODRĘBNE: Po wyborach [Felieton] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niezależni od władzy dziennikarze (dobrze, że jeszcze tacy są!) obliczyli, że rządząca partia złożyła przed wyborami 200 obietnic!

Każda z nich wiąże się z wydawaniem pieniędzy, których wkrótce może zabraknąć. Na pewno nie będzie 14 emerytury w przyszłym roku, co dotyczy elektoratu 60 plus, który najchętniej głosował na Pis. Trudno zrozumieć, jak dojrzałe społeczeństwo w środku Europy, w XXI wieku może dać się tak nabierać... Nawet dzieci wiedzą, że prezenty można dostawać dwa, trzy razy w roku na imieniny, gwiazdkę, pod choinkę; no może jeszcze z okazji komunii. Ale żeby ludzie dorośli… Rzymskie przysłowie mówi: „Świat chce być oszukiwany…” (Mundus vult decipi…). Tylko w ten sposób można sobie tłumaczyć zachowanie dużej części wyborców, którzy nie rozumieją, że władza nie daje, tylko bierze. Ostatnią „trzynastkę” – na przykład – sfinansowali przedsiębiorcy, którym podwyższono składkę na ZUS, a potem zastosowano prosty trick księgowy. Wyjawił to wiceminister pracy i rodziny (albo na odwrót).

*

            Pocieszająca jest wiadomość, że do sejmu nie dostał się były krośnieński prokurator z czasów stanu wojennego, który miał zadanie zdemolować wymiar sprawiedliwości; co mu się w dużej mierze udało. Szczerząc zęby, informuje teraz, że dobrze się przysłużył ojczyźnie. Tymczasem w Sanoku żyje osoba poszkodowana, do której warto dotrzeć i zweryfikować dobre samopoczucie byłego posła-prokuratora.

            Mniej pocieszające, że były marszałek sejmu, który samoloty rządowe traktował jak taksówki, (za co został odwołany, zgodnie z wolą ludu),  dostał dwa razy więcej głosów, niż cztery lata temu. Startował z Krosna, gdzie zwykle liczyły się przyzwoitość i rozsądek Ale kto zrozumie duszę wyborcy z Podkarpacia, który ma teraz dużo pieniędzy. Kto bogatemu zabroni finansować powietrzne taksówki władzy? To miasto zawsze miało sentyment do lotnictwa.

*

            Mamy nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Dostała ją pisarka, która ma wschodnie (ukraińskie, rosyjskie?) imię i nazwisko, Pisze nudne i grube ‘księgi’, których nie był w stanie przeczytać minister kultury Teraz obiecuje, że je dokończy, a Noblistce nie sympatyzującej z władzą, radzi być rozsądną, to znaczy nie mieszać się do polityki! Z drugiej strony – nagroda dla Polki to – według jednego z senatorów – zasługa premiera…

*

            W miejscowym kinie, przy pełnej sali film Jana Komasy  Boże ciało. Akcja rozgrywa się w niedalekich Jaśliskach, co powinno dowartościować region i okolice. Wśród widzów zwracają uwagę ludzie młodzi i bardzo młodzi, którzy dowiadują się prawdy o sobie samych, własnym Kraju, polskim Kościele tudzież katolicyzmie (biskup przemyski uważa, że „scenariusz budzi z katolickiego i kościelnego punktu widzenia wiele kontrowersji”). Powstał poruszający obraz o Polakach – nie czarno-biały, ale z bogatą gamą barw i szarości, oddający prawdziwy obraz naszego życia, dziś zdominowanego przez manichejską narrację: my – samo dobro, oni – czyste zło. Chciałoby się polecić film miejscowym duchownym, zwłaszcza młodym, nieumiarkowanym w emocjach i języku; oraz starszym, którzy nawet rocznicę wyboru polskiego papieża potrafią wykorzystać do ataku na Unię. Choć jemu zależało byśmy byli częścią Zachodu, a nie Wschodu… 

*

Idzie jesień. Przydomowa lipa, która wczoraj wyzłociła liście, dziś ogołocona przez wiatr, straszy pustymi gałęziami…                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

                                                                                                                                     

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE