Reklama

Zbiorowe prawa pacjentów - podjęto już pierwszą decyzję

Opublikowano:
Autor:

Zbiorowe prawa pacjentów - podjęto już pierwszą decyzję - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wydał pierwszą decyzję w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Jako jedną z nieprawidłowości stwierdził brak zapewnienia przez szpital odpowiedniej jakości wody – zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w instalacji ciepłej wody stwierdzono obecność bakterii Legionella sp.

Pacjenci mają prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należyta starannością w warunkach odpowiadających określonym w odrębnych przepisach wymaganiom fachowym i sanitarnym (art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta). W realizację tego prawa wpisuje się spełnianie przez podmioty lecznicze określonych norm jakościowych przewidzianych przepisami prawa, w tym dotyczących wody, aby użycie jej przez pacjentów było bezpieczne.

Zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom podczas ich pobytu w szpitalu jest kwestią absolutnie najważniejszą – powiedział Rzecznik Praw Pacjenta – w naszych działaniach kierujemy się zapewnieniem odpowiedniej edukacji, bezpieczeństwa i wsparcia pacjentów – dodał Bartłomiej Chmielowiec.

Mając na uwadze charakter wskazanych uchybień i ich wpływ na bezpieczeństwo pacjentów Rzecznik Praw Pacjenta współpracuje z Państwową Inspekcją Sanitarną w zakresie nadzoru nad spełnianiem przez podmioty lecznicze określonych wymagań higieniczno-sanitarnych jakie powinny spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielanie  świadczenia zdrowotne i wykonywania decyzji organów tej służby. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. W przypadku niewykonania decyzji Rzecznik Praw Pacjenta nakłada na podmiot leczniczy karę pieniężną do wysokości 500 000 złotych.   

 

Źródło: Departament Dialogu Społecznego i Komunikacji 

                 Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE