Reklama

Zawsze bezcenna, zawsze potrzebna krew od podkarpackich terytorialsów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz pierwszy w tym roku wpompowali ponad 12 litrów krwi w system ratowania życia naszych obywateli. Akcja krwiodawstwa w Rzeszowie rozpoczęła kolejny rok niesienia wsparcia lokalnej społeczności.

Za nami kolejna, a w tym roku pierwsza zbiórka krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Terytorials”. Blisko 50 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT odpowiedziało na apel w sprawie niesienia wsparcia potrzebującym i zasiliło zapasy centrum o blisko 12 litrów krwi.

Wsparcie lokalnej społeczności zostało wpisane w misję i zadania naszej formacji. Hasło „Terytorialsi mają pomoc we krwi” towarzyszy Wojskom Obrony Terytorialnej od początku ich powstania. Podkarpaccy Terytorialsi na ten sygnał reagują natychmiast.

- Klub powstał po to, by pomóc w ratowaniu życia. Tworzymy bazę dawców krwi, bo dzięki niej i żołnierzom chętnym podzielić się tym unikalnym lekiem możemy odpowiedzieć pomocą na każde zapotrzebowanie. W nowym 2023 roku oprócz dotychczasowej działalności szczególną uwagę kierujemy na osoby potrzebujące konkretnego składnika krwi, chcemy mieć możliwość zapewnienia osobom chorym bliźniaka genetycznego, który
oddając materiał genetyczny będzie w stanie uratować czyjeś życie. Takie działanie jest niezwykle istotne zwłaszcza dla pacjentów onkologicznych których leki robione są na bazie krwi. Celem klubu na ten rok jest poszerzenie bazy krwiodawców by móc odpowiedzieć pomocą w każdym specyficznym przypadku  

- mówi st. kpr. Mateusz Mucha – prezes Klubu HDK PCK „Terytorials”.

Jak podkreśla ppor. Magdalena Mac, rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady OT:


Pamiętajmy, że nie ma cenniejszego daru jak ratowanie zdrowia i życia ludzkiego - to cel przyświecający każdemu Honorowemu Dawcy Krwi. Dzięki wrażliwości na potrzeby innych, możliwe jest ratowanie wielu osób zdanych wyłącznie na bezinteresowną pomoc drugieg człowieka. Kilkanaście minut donacji tego niezastąpionego leku jest całkowicie bezpieczne i odbywa się pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego. Inicjatywa oddawania krwi na potrzeby ratowania życia i zdrowia innej osoby będzie kontynuowana przez żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT przez cały rok. Zachęcamy wszystkich do dzielenia się tym niezwykłym darem.


W dowództwie brygady i podległych batalionach lekkiej piechoty służy obecnie prawie 600 Honorowych Dawców Krwi, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Są to osoby, które w ten sposób bezinteresownie ratują życie i zdrowie innych ludzi. W sumie od 2017 roku żołnierze z 3.PBOT do banku krwi oddali 2 351 litrów krwi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy