Reklama

Zawirowania z członkostwem

Opublikowano:
Autor:

Zawirowania z członkostwem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy radny zasiadając w zarządzie powiatu, może jednocześnie pracować w Lasach Państwowych? O to pytał starostę i przewodniczącego rady Sebastian Niżnik. A jaka jest odpowiedź?

Jak poinformował, pytanie na ten temat zadał mu wyborca. Radny nie potrafił odpowiedzieć na nie, więc przedstawił zagadnienie na forum rady.

- Proponowałbym zwrócić się o wyjaśnienie do komisarza wyborczego w tej kwestii - mówił. - Może on wyjaśniłby, czy osoby zatrudnione np. w Lasach Państwowych mogą pełnić funkcję członka zarządu powiatu.

Jak zaznaczył radny, o odpowiedź prosi ze względu na batalie sądowe, które toczą się z tego powodu. Wyroki zapadają różne. Niektórzy nawet tracą stanowiska.

- Myślę, że nie stoi nic na przeszkodzie, aby o taką interpretację dla spokoju i wyjaśnienia sprawy wystąpić do komisarza wyborczego - apelował.

Nasza redakcja również zwróciła się z tym zapytaniem do Komisarza Wyborczego, który skierował nas do Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Jako wyjaśnienie podano nam dwa istotne artykułu. Pierwszy z nich to art. 26 ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym, który mówi, że członkostwa w zarządzie powiatu nie można łączyć z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego oraz z zatrudnieniem w administracji rządowej, a także z mandatem posła i senatora. Drugi artykuł to art. 32 ustawy o lasach, który podaje, że Lasy Państwowe nie są organem administracji, ale państwową jednostką organizacyjną nieposiadająca osobowości prawnej, reprezentująca Skarb Państwa w zakresie zarządzanego mienia.

W ten sposób zagadka została wyjaśniona, bowiem z obu artykułów wynika, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dana osoba zajmowała stanowisko członka zarządu i jednocześnie pracowała w Lasach Państwowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE