Reklama

Reklama

Zapraszamy na Noc z Teatrem

Opublikowano: 29 października 2018 10:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości BWA Galeria Sanocka zaprasza na Noc z Teatrem, która rozpocznie się 16 listopada od godziny 18.00.

W programie spektakle: "Tchnienie", "St. Nicolas", "Wieczór sekretów, marzeń i kłamstw". Wstęp w cenie 15 zł do kupienia BWA Galerii Sanockiej od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00, w soboty w godzinach 10.00-14.00.


Teatr Przedmieście powstał w 2001 roku z inicjatywy Anety Adamskiej. W sierpniu 2006 roku zespół zmienił swoją siedzibę na Łańcut, gdzie pracował do sierpnia 2010 roku. We wrześniu 2010 roku teatr przenosi się do Rzeszowa na ul. Reformacką 4, gdzie działa niezależnie i wystawia regularnie swoje sztuki.

Teatr Przedmieście tworzy sztuki autorskie oraz przedstawienia inspirowane dziełami literatury polskiej i światowej. Dotychczasowe spektakle teatru to: „Opowieść” (2004) „Trzy historie o Ewie” (2005), „Tango” (2007), „Niebo” (2008), „Obietnica” (2011), „Święto” (2011), „Tchnienie” (2012), „Dybuk Rzeszowski” (2013), „Scenariusz” (2014), „Ja jestem... (Kasia z Heilbronnu)” (2014), „Podróż” (2015), „Circus Paradise” (2016), „Ostatnie rozdanie” (2016), „Teatr Cudów” (2016), ”Kroniki podwórkowe” (2017) oraz dwie koprodukcje z Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble: ”Za szafą” (2008) i „Pierwszy” (2009), które były głośno oklaskiwane na wielu scenach w kraju i za granicą (Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Słowacja, Ukraina, Bułgaria).

Teatr Przedmieście był doceniany za swoją pracę artystyczną i może się poszczycić wieloma nagrodami i wyróżnieniami na festiwalach teatralnych w Polsce i Europie.

„Przedmieście” współpracuje również z Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble, Theater Frankfurt, Accademią Internatzionale dell’ Attore z Rzymu, Studio Novecento z Mediolanu, Forn de Teatre Pa‘tothom z Barcelony i Stowarzyszeniem Processus - Le Retour d‘Ulysse z Paryża oraz licznymi instytucjami i teatrami w Polsce.

Teatr inicjuje i organizuje różnorodne wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym. Są to m. in.: wydarzenie naukowo- artystyczne „Źródła Pamięci. Grotowski- Kantor - Szajna”, Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna”, Letnie Spotkania Teatralne ”Kołowrotek”, Ogólnopolskie Warsztaty Teatralne, warsztaty dla pań „Ścieżki kobiet”, a także prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

TCHNIENIE

„Tchnienie” to kameralna opowieść o miłości, śmierci i cierpieniu. Życie bohaterów toczy się tu na pograniczu jawy i snu, rzeczywistości i wspomnienia. Przywołujemy postaci naszych dziadków, aby przez pryzmat ich życia móc lepiej poznać i zrozumieć samych siebie.

To prosta, wzruszająca historia na parę aktorów, stare łóżko, walizkę, prześcieradło i rzutnik, który służy do pokazywania rodzinnych fotografii, a czasem strzela jak karabin niemieckiego żołnierza. Jest i śmiesznie, i tragicznie, i całkiem zwyczajnie, jak to w życiu. Historia opowiedziana szczerze, nastraja do własnych wspomnień i głębokich refleksji nad istotą życia. Co po nas zostanie? Może tylko taka historia?

W tej sztuce każdy znajdzie odbicie swoich najgłębszych tęsknot, pragnień i lęków, swojej wrażliwości i siły. Te filozoficzne rozważania, które odbywają się poprzez dialog aktorów z publicznością zmierzają do postawienia ważnego pytania: czy miłość może nas uwolnić od strachu przed śmiercią?

Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska
Muzyka: Jakub Adamski
Występują: Aneta Adamska, Paweł Sroka, Maciej Szukała


IMPRO TEATR BEZCZELNY (Lublin) spektakl improwizowany: „Wieczór sekretów, marzeń i kłamstw”

Improwizacja, którą tworzymy jest sztuką prawdziwą, opartą na bliskim kontakcie z publicznością. Zazwyczaj jest komedią, choć zdarza nam się również uderzyć w inne brzmienia.

„Wieczór sekretów, marzeń i kłamstw” jest bardzo intymnym spotkaniem. Nie chcemy grać zmyślonych historii, szukamy szczerych emocji i pełnego przeżycia chwili. Nie chcemy być zabawni, to po prostu wychodzi samo –bo jak się dobrze przyjrzeć naszemu życiu, z innej perspektywy, przez pryzmat innych oczu i czyjejś interpretacji to takie właśnie ono jest. Komedia tkwi w przyczynach, źródłach, o których nie myślimy, a które nami kierują. Komedia tkwi w nas i nie ma absolutnie żadnego powodu by z niej nie czerpać. Zobacz komedię w swoim życiu, złap dystans, a poczujesz się jak w filmie!

Spektakl jest grany w interakcji z publicznością. Niepowtarzalny, ponieważ nigdy wcześniej nie był zagrany, i nigdy więcej się nie powtórzy. Interaktywny, gdyż widzowie są jego najważniejszą częścią –dawcą inspiracji, czasem rekwizytem lub dźwiękiem. Spontaniczny, bo nie mamy wcześniej przygotowanych scen ani ról. Zaskakujący – dlatego właśnie tak atrakcyjny. Niemożliwe? Niewykonalne? A jednak! Kipiące kreatywnością i humorem. To wszystko, dzięki warsztatowi improwizacyjnemu, który szlifujemy od ponad 10 lat.

O IMPRO

IMPRO(ang. improv) –teatr improwizowany to forma teatru, w której wszystko, co dzieje się na scenie jest tworzone na bieżąco. Powstały we wczesnych latach XX wieku jako forma ćwiczeń dla aktorów, obecnie stał się odrębną sztuką wystawianą dla publiczności. Dzisiaj na całym świecie poza sceną, techniki improvtheatreużywane są w telewizji, teatrze, biznesie, psychoterapii, szkolnictwie.

IMPRO to wolność i spontaniczność. To tworzenie świata na podstawie jednego słowa. To działanie tu i teraz. To przełamywanie konwencji. Tu ważniejsze jest działanie niż myślenie, spontaniczność niż plan. Improto technika, która pobudza kreatywność i spontaniczność, wzmacnia gotowość do zmian, kształtuje umiejętności komunikacyjne, pozwala uwolnić się od stresu. Ma swoje zasady i reguły, przydatne zarówno na scenie, jak i w codziennym życiu.

O NAS

Na naszym koncie są spektakle krótkich i długich form improwizowanych, kostiumowe seriale improv, musicale czy projekty realizowane wraz z zaproszonymi gośćmi (Przemysław Gąsiorowicz, Paweł Kos, Tomasz Bielawiec–aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Konrad Biel –Teatr im. H. Ch. Andersena, Marcin Wroński –autor kryminałów z Lublinem w tle). Improwizowaliśmy baśnie Wschodu, współpracujemy z Kinoteatrem Projekt we wspólnej inicjatywie: Bezczelny Kinoteatr Projekt.


TEATR - MIŁOŚĆ - WAMPIRY

„St. Nicholas” to jedna z pierwszych sztuk Conora McPhersona, napisana w 1997 roku dla Bush Theatre w Londynie.
Monodram, szybko okrzyknięty teatralnym hitem, jako jedna z najtrudniejszych form scenicznych, grany jest przez największych aktorów na całym świecie.

Krytyk teatralny w kryzysie wieku średniego zakochuje się w aktorce.
W pogoni za miłością niespodziewanie spotyka wampiry.

Czego się od nich nauczy?

Czy zechce się od nich uwolnić?

A może to wszystko nieprawda?

Napisana przez McPhersona monologue play to niezwykła opowieść o pożądaniu, poszukiwaniu sensu i pojednaniu z samym sobą.

To nasze teatralne marzenie.

Wyjątkowe spotkanie.

aktor i jego widzowie, teatr w czystej formie,
powstający tylko w obecności tego w świetle i tych w ciemności.

W dwadzieścia lat od prapremiery „St. Nicholas” w londyńskim Bush Theatre, ta niezwykła sztuka ma szansę zaistnieć na polskich scenach w wykonaniu Szymona Kuśmidera, wieńcząc 25-lecie pracy artystycznej Aktora. Fantastyczna historia staje się rzeczywistością, być może nie tylko teatralną.

Premiera: jesień 2017

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.