Reklama

Zapraszamy na Noc z Teatrem w Muzeum Historycznym w Sanoku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: redakcja

Zapraszamy na Noc z Teatrem w Muzeum Historycznym w Sanoku  - Zdjęcie główne

foto redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Dwa razy dwa cztery, czyli wszystko, co piękne i wzniosłe" wg opowiadań Fiodora Dostojewskiego - "Zapiski z podziemia" i " Z powodu mokrego śniegu". Pierwsza nagroda w konkursie na najlepsze przedstawienie na Festiwalu Sztuki Jednego Aktora we Wrocławiu w 2003 roku oraz nagroda Ministra Kultury i Sztuki na tym Festiwalu za najlepszy autorski scenariusz dla Małgorzaty Szyszki i Jerzego Łazewskiego.

BWA Galeria Sanocka, Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku oraz Muzeum Historyczne w Sanoku zapraszają na:

Noc z Teatrem - Spotkanie czwarte

Program:

"Dwa razy dwa cztery, czyli wszystko co piękne i wzniosłe czyli arytmetyka wyzwolonej duszy"  wg F. Dostojewskiego

reż. M. Szyszka

wykonanie: Jerzy Łazewski


To opowieść o skromnym urzędniku państwowym w carskiej Rosji. W jego życiu na pozór nic specjalnego się nie zdarzyło. Codziennym rytuałem jest pokonywanie niewielkiej odległości swego gabinetu od biurka do pieca i wspominanie najważniejszych momentów jego życia - chwil, które nadal są w nim bardzo żywe. Prowokuje go to do kolejnych przemyśleń, by odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, kim tak naprawdę jest, jakie są jego uczucia, czego się boi, a co sprawia mu prawdziwą przyjemność i radość.

Na scenie widzimy człowieka, który swoje kompleksy i niepokoje chce przezwyciężyć, walcząc z prawdziwymi, ale też z wyimaginowanymi rywalami. I tak na przykład marzy o tym, by pokonać w honorowym pojedynku jednego z oficerów, który jakoby obraził go publicznie. Starannie się do tego przedsięwzięcia przygotowuje, jednak w decydującej chwili rezygnuje. Tchórzy. Dlaczego? Być może dlatego, że jako urzędnik marzący o wielkich czynach, boi się utracić, to co już osiągnął. Swoje porażki i niespełnienia w pewien sposób próbuje odreagować na ukochanej Lizie, kobiecie, która paradoksalnie mogła być jego największym ratunkiem.

Bohater, lękając się odrzucenia, tworzy własny świat, w którym rządzą: porażki, rozczarowania, lęki, choroba i... liczby. I gdy już zaczynamy mu wierzyć, że otaczający go świat jest okrutny i nie do pokonania, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu - chwila autentycznej refleksji, która ma to wszystko zmienić. Nasz bohater jak to często u Dostojewskiego ma się odrodzić na nowo. Czyżby to mimo wszystko była tylko jedna z wielu jego póz życiowych?

Spektakl był prezentowany w ramach projektu: "Tak sobie chodzę, czyli nasz Hyde Park" w Warszawie, Londynie i St. Petersburgu.

Jerzy Łazewski

Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Pracuje zarówno w teatrze jak          i przed kamerą. Był związany z warszawskimi teatrami: Polskim, Dramatycznym, Studio i Adekwatnym. Obecnie mierzy się ze sztuką reżyserii. Współpracuje ze Sceną Główną Handlową, gdzie prowadzi teatr studencki.

Prowadzi autorskie warsztaty poświęcone mówieniu i interpretacji tekstu. Wspólnie z Kazimierzem Gawędą napisał trzy książki: Uczymy się poprawnej wymowy, O błędach wymowy książeczka dla dzieci, tudzież wyższych urzędników państwowych i Rehabilitacja mowy w chorobie Parkinsona. Publikacje te prezentują autorską metodę pracy nad słowem.

Znaczące role teatralne i filmowe:

Orcio w Nie - Boskiej Komedii Z. Krasińskiego, reż. M. Prus; Książę Myszkin w Czterech komediach równoległych wg F. Dostojewskiego, reż. J. Grzegorzewski; Konrad w La Boheme wg Wyzwolenia St. Wyspiańskiego, reż. J. Grzegorzewski; Telemak w Powrocie Odysa St. Wyspiańskiego, reż Sz. Szczykno; Peter w Zabawnych grach wg Funny Games P. Heneke, reż A. Sajnuk; Pan Smith w Łysej śpiewaczce E. Ionesco, reż. J Łazewski; Ksiądz Piotr / Guślarz w Dziadach A. Mickiewicza, reż. Sz. Szczykno; Szaman i Anhelli w Anhellim J. Słowackiego, reż Sz. Szczykno; Sobstyl w Zdziczenie obyczajów pośmiertnych B. Leśmiana, reż Sz. Szczykno; Jezus w filmie Faustyna, reż J. Łukaszewicz; Henrich von Kleist w filmie Drugi brzeg, reż. M. Łazarkiewicz; Anhelli w filmie Złoto dezerterów, reż. J Majewski; Don Carlos Don Carlos F. Schillera, reż. L. Adamik; Kleant Chory z urojenia Moliera, reż K. Lang; Richard Pająk H. Eversa, reż M. Treliński. Seriale: Żegnaj Rockefeller, Magda M, Boża podszewka, Na dobre i na złe, Plebania, Barwy szczęścia, Na sygnale.

 

Za monodram Dwa razy dwa cztery, czyli wszystko co piękne i wzniosłe wg F. Dostojewskiego otrzymał pierwsze miejsce na festiwalu monodramów we Wrocławiu - WROSTIA oraz nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za autorski scenariusz.

 

"Siedem opowieści nie tylko dla dzieci" wg I. B. Singera

reż. T. Pietrasiewicz

wykonanie: Witold Dąbrowski

muzycy: Robert Brzozowski - kontrabas, Marian Pędzisz - altówka (Teatr NN - Lublin)

 

Teatr to tylko jedna z wielu aktywności Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". Kameralne przedstawienia na aktora i towarzyszących mu muzyków czerpią inspiracje z twórczości noblisty I. B. Singera, legend, podań i gromadzonych przez Ośrodek relacji świadków historii. Opowiadane historie bywają i zabawne i refleksyjne - zawsze z przesłaniem i charakterystyczną pointą.

 

W spektaklu "Siedem opowieści nie tylko dla dzieci", nawiązującym tytułem do znanych nie tylko najmłodszym czytelnikom "Opowiadań dla dzieci" Singera, na scenie obok aktora - opowiadacza występują muzycy. Wspólnie tworzą sceny, które nie potrzebują nieodzownych zazwyczaj w teatrze scenografii i rekwizytów. Wszystko dzieje się w wyobraźni widza, budując w nim pełen pozytywnych emocji obraz nieistniejącego świata małych żydowskich miasteczek.

 

U podstaw działalności Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" leży działalność Teatru NN, który powstał w 1990 roku w Lubelskim Studio Teatralnym. Od 1992 roku, po przekształceniu się LST w obecnie istniejące Centrum Kultury w Lublinie, Teatr NN stał się gospodarzem Bramy Grodzkiej i przyległych do niej kamienic, jednak budynki wymagały generalnego remontu. W 1998 roku Ośrodek decyzją Rady Miasta uzyskał status samorządowej instytucji kultury. W tym samym czasie zakończyły się prace renowacyjne, dzięki czemu budynki mogły być w pełni wykorzystane do działalności kulturalnej i edukacyjnej.

 

Piątek 26.11

godzina 18.00

Sala Gobelinowa Muzeum Historycznego w Sanoku

Karnety w cenie 30 zł do kupienia w BWA Galerii Sanockiej od poniedziałku do piątku w godzinach: 9.00 - 17.00, w soboty w godzinach: 10.00 - 14.00

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy