Reklama

Zapraszamy na niezwykłe dynowskie Sobótki

Opublikowano:
Autor:

Zapraszamy na niezwykłe dynowskie Sobótki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Widowisko „Dynowskie Sobótki” składa się z dwóch części: muzycznej i tanecznej inspirowanej utworem „Pieśń świętojańska o Sobótce” aut. Jana Kochanowskiego oraz dynowskich poetów.

Producentem widowiska jest Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie, który realizuje je od 2016 r. dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury (2017: „Kultura interwencje” projekt „Daleko do miasta: narracje o kulturze lokalnej”; 2019: „EtnoPolska” projekt: „Tam, gdzie jeszcze pieją koguty: dynowskie etnoperformansy”).

Najważniejszą częścią widowiska jest autorska muzyka Daniela Maziarza, który do utworu Jana Kochanowskiego stworzył niepowtarzalne aranżacje. Wartością nadrzędną jest sam tekst, który pisany w XVI w. niesie ponadczasowe treści. Zespół muzyków z Dynowa wraz z chórem młodzieżowym prowadzonym przez Wiolettę Pietrzak prezentuje wyjątkowy poziom muzyczny i wokalny.

Drugą część spektaklu stanowi taniec w wykonaniu młodzieży oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Każda z etiud tanecznych wzbogaca widowisko o wrażenia wizualne: m.in. tańce gromadne przy ognisku z użyciem tradycyjnych ziół miłosnych, etiudy taneczne inspirowane tradycyjnymi tańcami z naszego regionu i oczywiście rzucanie wianków do Sanu w wykonaniu młodzieży.

Widowisko prowokuje do spojrzenia na tradycje sobótkowe jako ważny element integracji społeczności lokalnej, wartości płynące z tradycji konkretnego miejsca (okolice Sanu). Ponadto daje możliwości uczestnictwa w wydarzeniu, które przywołuje stare teksty w nowych aranżacjach muzycznych.

Program:

Godz. 18.00 etiuda taneczna w wykonaniu młodzieży nad rzeką San/ dawne „murki” przy ul. Plażowej. Następnie przejście na teren Ośrodka „Błękitny San”/ pole namiotowe na dalszą część wieczoru sobótkowego.

18.30 Koncert zespołu sobótkowego wraz z chórem młodzieżowym

19. 30 Pokaz w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”

20.00 Koncert zespołu „Lirepi” z Bieszczad

21.00 Pokaz Teatru Ognia „Aurola” z Rzeszowa

 

WYKONAWCY:

Zespół Lirepi:

Skład: Marta Grzybowska i Mariusz Stępień

Lirepi - zespół muzyczny z Bieszczad. Na koncertach usłyszycie repertuar autorski tworzony przez oboje muzyków; folkowe, bieszczadzkie pieśni; covery poezji śpiewanej, bluesa, rocka.

Teatr Ognia „Aurola” z Rzeszowa

Mówią o sobie: „Jesteśmy grupą kobiet która tworzy spektakularne show porywające tłumy. Występujemy na wszelkiego rodzaju uroczystościach oraz imprezach. Gwarantujemy niesamowite emocje , świetną zabawę”

Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”

Dorobek Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” to przede wszystkim roztańczona i rozśpiewana młodzież. Ta starsza, znajdująca się na uczelniach, często kontynuuje taniec w innych zespołach folklorystycznych. W grupach dziecięcych tańczą dzieci tancerzy z lat 80 – tych, a ich rodzice tańczą w grupie dorosłej, działającej od 6 lat. Celem naszym jest skupienie jak największej liczby dzieci i młodzieży, która w sposób artystyczny będzie krzewić w kraju i świecie piękno polskiego folkloru oraz przypominać tańce historyczne, dworskie, które przyczyniły się do kształtu wszystkich tańców.

KADRA „ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „PRZEMYŚL”

Kierownik – Lucyna Rudawska
Choreograf – Piotr Jop, Marek Kozak
Akompaniament i prowadzenie kapeli ludowej – Henryk Rudawski
Kostiumy – Anna Potoczna

 

Skład zespołu sobótkowego:

Daniel Maziarz – gitara, flet

Wojciech Wołoszyński – piano

Piotr Dżuła – gitara basowa

Bartłomiej Pietrzak – perkusja

Wioletta Pietrzak – wokal

Chór młodzieżowy prowadzony przez Wiolettę Pietrzak:

Otylia Hadam

Gabriela Żak

Julia Chrapek

Katarzyna Martowicz

 

Młodzież/ taniec:

Choreografia: Laura Lech

Organizacja grupy: Natalia Wanda

 

Natalia Wandas i Darek Tymowicz

Laura Lech i Oskar Kaniuczak

Amelia Kacprzuk i Michał Skałuba

Wiktoria Hadam i Michał Bazanowski
Kamila Sokolik i Jakub Chruścicki

Karolina Martowicz i Karol Motyka
Gabriela Marszałek i Marek Martowicz

Katarzyna Pyś i Mateusz Pawłowski

Łukasz Cymbalista

Inicjatywa jest częścią projektu: "Daleko do miasta: narracje o kulturze lokalnej. Vol. 2. DOM. Dofinansowano przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura-Interwencje 2020"

 

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Rzeszowie za dofinansowanie naszych inicjatyw.

 

Koordynacja: Aneta Pepaś-Skowron


 


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE