Reklama

Zapraszamy na Kiermasz Wołoskiej Kultury w Bukowsku

Opublikowano:
Autor:

Zapraszamy na Kiermasz Wołoskiej Kultury w Bukowsku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 28 listopada 2021 r w Bukowsku po raz pierwszy odbędzie się kiermasz promujący wołoskie dziedzictwo kulturowe obecne na naszym terenie. Kiermasz Wołoskiej Kultury w Bukowsku jest oddolną inicjatywą mieszkańców Gminy Bukowsko, współfinansowaną ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021–2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia" oraz realizowaną przy współpracy Urzędu Gminy w Bukowsku, LGD Dorzecze Wisłoka oraz Podkarpackiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Celem wydarzenia jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego osadników wołoskich, którzy zagospodarowali górski region Karpat, w tym również teren naszej gminy, już w Średniowieczu. Zapraszamy zatem wszystkich mieszkańców naszego regionu do skosztowania w Bukowsku smaków kuchni  wołoskiej i poznania bogatej i wielobarwnej kultury Karpat.

Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Bukowsko oraz regionalnych producentów spożywczych będzie można degustować i zakupić produkty bazujące na tradycji wołoskiej kuchni. Wołoskie dziedzictwo kulinarne przybliży nam natomiast Pan Mieczysław Czytajło podczas warsztatów kulinarnych.

Z wołoską kulturą i tradycją zapoznamy się na stoiskach lokalnych artystów prezentujących swoje rękodzieło oraz na  warsztatach kowalstwa artystycznego prowadzonych dla dzieci i młodzieży przez Kuźnię Skarbów  (dzieci będą mogły wykuć w ogniu swoje własne dzieła).  Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Kapela Ludowa "Bukowianie", prezentująca repertuar inspirowany muzyką wołoską oraz pan Józef Sowa, dzięki któremu poznamy historię i pochodzenie instrumentów pasterskich.  

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, dla których planowane są zajęcia animacyjne oraz mini ZOO. 

W ramach wydarzenia odbędzie się również jarmark ekologicznych produktów spożywczych i płodów rolnych prosto od rolników. Będzie można skosztować pysznej kuchni regionalnej oraz zakupić oryginalne rękodzieło i świeże produkty spożywcze doskonałe na świąteczny stół.

Projekt jest realizowany jako inicjatywa oddolna, w ramach zadania pn: „Karpackie inicjatywy lokalne" sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030, którego operatorem jest Stowarzyszenie "Pro Carpathia".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy